„Според г-н Борисов, първоначално трябваше да бъдат събрани 1 млрд. и 400 млн. лв. от тол такси. Станаха 1 млрд. и 200 млн. лв. После 800 млн. лв. Оптимистично – започваме да строим пътища. Извод – за миналата година без тол система имаме събрани 380 млн. лв. Сега с тол система и намалените километри пътища, очакват около 450 млн. лв. Къде са 1 млрд. и 400 млн. лв., къде са 450 млн. лв“, заяви Георги Свиленски, зам.-председател на парламентарната група на „БСП за България“ пред журналисти. Той допълни, че тол системата засяга всеки един български гражданин и всеки един преминаващ през страната.

По думите му, когато беше предложена този вид система, струваща 200 млн. лв., аргументът беше, че ще бъде наблюдавана или таксувана 85% от пътната инфраструктура в България. „Правим скъпа система, защото ще гледаме 85% от пътищата. 20 000 км искаха да бъдат таксувани, но ние тогава казахме, че България ще бъде едва втората страна в Европа с таксувана 85% пътна мрежа. Ние предложихме таксуване само на магистрали и пътища първи клас. Ако ни бяха чули, тези проблеми сега нямаше да ги има“, каза още той.

Зам.-председателят на левицата коментира, че пътищата, които сега ще бъдат наблюдавани са станали 2800 км и това преди изваждането на проблемните участъци, за които в момента протестират хората. Той обърна внимание, че по този начин те ще паднат. Свиленски обаче напомни, че така тази система вече не струва 200 млн. лв., а 18 млн. лв. и каза, че по този начин се купува нещо много скъпо, което в крайна сметка ще възлезе на едва 2800 км. „За наблюдаване на 20000-те хиляди км, БГ ТОЛ назначи 1200 контрольори. Само че сега са 2800 км. Това същото дружество направи рамки като за 20000 км. Повтарям – скъпо, похарчени пари, назначени хора, в пъти по-малко километри“, продължи депутатът на БСП.

По думите му сега всички столичани са нарушители на закона. „Януари 2019-та година г-н Борисов заявява, че сядат с г-жа Фандъкова на масата и се разбират за решение на проблема. Всички столичани разбраха, че те са се разбрали, само че – да, ама не – още първият ден след това 805 човека биват санкционирани. Кой носи отговорност? Кой ще поеме отговорност за тази лъжа? Повече от година това не е свършено“, посочи левият депутат.

Според него председателят на ГЕРБ не може да се разбере повече от една година с когото е необходимо да освободят 10 пътни участъка в столична община и още няколко в страната – пълно безхаберие, което продължава и към днешна дата. „Принуждават превозвачи да правят протести, срещи, дискусии, защото няма кой да им обясни – откъде да закупят устройството, колко струва, нищо не е ясно и всичко е от днес до утре, до поредния скандал, до поредния протест. Призоваваме утре г-н Борисов да се яви в пленарна зала и да отговори на всички тези въпроси, да поеме неговите отговорности и най-вече да реши проблема на превозвачите и на всички онези български граждани, които са ги принудили да нарушават закона“, каза още Свиленски.

Според колегата му Манол Генов поредният старт на тол системата отново се срутва. Държавата се дистанцира безотговорно от това, което трябва да свърши и от това, което трябва да предоставя на превозвачите. По думите му е била създадена среда на монопол и безконтролност по отношение на условията на националните доставчици на услуги, сред които се открояват например искания за сключване на договори за 2-годишен период.

„Някои с GPS системи си позволяват да поставят условия на превозвачите договорите да бъдат едва ли не 10-годишни. Това са абсурдни изисквания, които се налагат към превозвачите, към целия бранш. Преди да е започнала да функционира тол системата, излиза въпросът – кой държи контрола и кой събира таксите? Поставят се различни условия на превозвачите, които спъват дейността на бизнеса”, категоричен е народният представител от левицата.

„Позволяват си да облагат превозвачите с различни условия, гаранции, депозити и това според нас ще предизвика допълнително недоволство в близките дни”, смята още Генов.

Според Димитър Данчев всички отсечки, които следва да бъдат обложени с тол такси трябва да бъдат обозначени със съответните пътни знаци за начало и край. „Каза ни се, че АПИ е провела процедура по уточняване на координатите на пътните знаци, оказващи начало и край. След анализиране на обобщената информация от общините стана ясно, че има голям брой несъответствия между поставените пътни знаци на терен и действащия общ устройствен план“, посочи той. По думите му в тази връзка АПИ създава необходимата организация по места с представители на общините да се определени точното местоположение за начало и край на тези пътни отсечки.

„Сядаме и се разбираме един вид, само че никой не е седнал и не се е разбрал за нищо. За това молим утре г-н Борисов да ни уважи с присъствие и да ни разясни кой не си е свършил работата и кой ще си поеме отговорността за това“, допълни по темата депутатът от БСП.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *