Далаверата се оценява на около 16 млн. лв., БДЖ ще сезира прокуратурата
БДЖ ще сезира прокуратурата за опит за измама при разпореждане с имоти на дружеството „БДЖ-Трансимпекс“ АД. Това съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Щета за БДЖ от този неуспешен опит за измама се оценява на около 16 млн. лв.
Схемата е класическа, чрез създаването на т. нар. смесени дружества, при които държавно или общинско дружество апортира земя, а инвеститорът – обещава инвестиции. В крайна сметка ефектът обикновено е апетитните имоти да се окажат частни, а държавата или общината да пят една студена вода.
Смесеното дружество „БДЖ-Трансимпекс“ е учредено през 2003 г. В него БДЖ влиза с непарична вноска, като апортира атрактивни имоти. „Трансимпекс„, зад което по това време стои хазартния бос Васил Божков, който в момента се укрива от правосъдието в Дубай, обещава инвестиции, с които да се подпомогне ремонтната дейност на държавния превозвач.
От 2006 г. насам, поради действия и бездействия на тогавашните управляващи, „Холдинг БДЖ“ ЕАД изцяло губи контрол върху управлението на „БДЖ Трансимпекс“, се казва в съобщението на транспортното министерство.
В началото на януари 2022 г. собственик на 65% от капитала на „БДЖ Трансимпекс“ вече е „Капитол Билд 2“, което е съсобственост на Илиан Филипов – един от собствениците на голямата транспортна компания ПИМК.
Месец по-късно – през февруари, започват опитите да се прехвърлят имоти в ущърб на „БДЖ Трансимпекс“, твърдят от транспотното министерство.
Единият от собствениците на транспортната фирма ПИМК, в качеството си на член на съвета на директорите на дружеството, в което БДЖ има 35%, е гласувал, заедно с другите двама членове, за прехвърлянето на терен с размер 49 декара към трето дружество.
Теренът се намира в района на Централна гара София. Той е бил собственост на БДЖ и е апортиран при учредяването на съвместното дружество с „Трансимпекс“ през 2003 г.
Съветът на директорите на „БДЖ Трансимпекс“ е приел „пазарна“ оценка на имота от 60 евро/кв. м, докато в действителност цените на терените в района са не по-ниски от 350 – 400 евро/кв.м, се казва в съобщението на транспортното министерство.
Така щетата за БДЖ в случай, че измамата беше финализирана, може да се оцени на около 16 млн. лв.
БДЖ ще заведе иск и срещу оценителите на имота, се казва в съобщението на Министерството на транспорта.
Междувременно е имало искане и да бъдат изкупени акциите на БДЖ по номинал, като този процес е спрян след намесата на министъра на транспорта Николай Събев.