„Възраждане“, БСП и ИТН протестират срещу свалянето на паметника на съветската армия и промените в Конституцията
Народното събрание не успя да заработи тази сутрин заради бойкот на опозицията. Депутатите от „Възраждане“, БСП и ИТН се струпаха около парламентарната трибуна след призив на лидера на националистите Костадин Костадинов. Парламентът трябва днес да разгледа на второ четене бюджетите на държавното обществено осигуряване и на здравната каса. От първия закон зависят пенсиите и осигуровките за следващата година, а от втория – здравната система и лечението на стотици хиляди пациенти. Трите опозиционни формации обаче се заканиха да не позволят работата да започне, докато управляващите не се съобразят с исканията им – както се разбра, най-вече заради паметника на съветската армия.
В началото на заседанието Костадинов даде изявление, в което обвини управляващите във „фашизъм“, както е правил и преди. От думите му стана ясно, че негодува заради свалянето на съветския паметник. Той обяви, че протестът срещу демонтажа трябва да се пренесе в пленарната зала, и призова „всеки един демократично мислещ българин в тази зала да дойде с нас и да кажем „не на беззаконието, да на свободата““.
Междувременно, депутатите от партията му започнаха да се стичат към трибуната. Към тях се присъединиха колегите им от БСП и ИТН, което показа, че акцията е съгласувана между трите парламентарни групи.
„Някой ще обясни ли това какво е – хепънинг, пърформанс или хор, който ще изпълни някаква песен?“, попита ги председателят на парламента Росен Желязков. „Или ще има споразумение за спазване на закона в държавата, или протестът на улицата ще върви тук. Народното събрание няма да работи нормално, докато този въпрос бъде решен“, закани му се в отговор Костадинов. Не се разбра какво е това споразумение, което иска.
Зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов обяви, че се присъединява към бойкота заради „абсолютното бруталност, която извършвате с Конституцията“. „Заради комплексите на Христо Иванов (съпредседателят на ПП-ДБ – бел.ред.), ГЕРБ и ДПС му тръгвате по акъла и правите абсолютно вредни и долни неща с Конституцията. Не може да си мислите, че като имате мнозинство, можете да правите каквото си искате. Тук сме равни. Този парламент ще работи, ако и ние искаме. Ако не искаме, няма да работи“, отсече той.
Мотивите на БСП се оказаха същите като тези на „Възраждане“. Соцдепутатът Борислав Гуцанов поиска да се проведе изслушване на регионалния и културния министър за казуса със съветския паметник и парламентът да се произнесе за случващото се с монумента.
Желязков, като нямаше какво друго да направи, прекъсна заседанието и свика председателския съвет, в който участват всички парламентарни групи.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни пред пленарната зала, че заседанието е прекъснато, за да има време да се получат всички документи, свързани с демонтирането на паметника. След това ще има нов председателски съвет, на който ще се реши дали акцията е законна. От „Възраждане“ и ИТН пък заявиха, че бойкотът ще продължи, докато исканията им не бъдат изпълнени. Хората на Слави Трифонов обаче се разграничиха от националистите и соцдепутатите за паметника на съветската армия и заявиха, че искат “да спрат тъпите промени в Конституцията“.