В редица развити европейски държави част от отпадъците успешно се използват за директно изгаряне и производство на енергия. Полученото RDF (refuse derived fuel) гориво е една от алтернативите на твърдите изкопаеми горива, който се използва като горивна добавка в работещи на въглища котли в ТЕЦ, както и като основно или допълнително гориво в пещите на циментовите заводи. Австрия, Дания и Франция са пример за страни, в които са построени специални инсталации и съоръжения, които произвеждат екологична чиста енергия изцяло от изгарянето на RDF.
Обемът на RDF горивото, произведено от твърди битови отпадъци в Европейския съюз, е около 3 милиона тона годишно. По този начин се намаляват и обемите на депонираните отпадъци и потреблението на вносни енергийни източници – въглища, петролни продукти, природен газ. В Германия и Холандия проблемът с предизвиканото замърсяване на околната среда е решен именно чрез прилагането на тази технология за производство на енергия. Високите температури, използвани в тези инсталации, позволяват да се изгаря този вид гориво, без да се причинява вреда на природата и качеството на въздуха. Според редица проучвания калоричността на RDF е 17-22 MJ/kg, а на природния газ и въглищата, съответно по-малко от 34 и 25MJ/kg. Коефициентът на калоричност на RDF по отношение на въглищата е 0,76, а на природния газ е 1,29.
При съвместно изгаряне с въглища и с други горива, RDF се използва в ТЕЦ и в специализирано котелно оборудване. При газификация и пиролиза RDF горивото също намира своето приложение. При газификацията RDF се превръща в синтетичен газ, който може да се използва като химическа суровина или като енергиен източник. При пиролизата се произвежда синтетичен газ и пиролизно гориво.
В България над 50% от генерираните отпадъци отиват на сметищата. Това създава сериозни проблеми на държавата не само заради забавеното покриване на целите на кръговата икономика в ЕС, но заради запълването на сметищата на редица големи градове. Въпреки че България има много добре развит бизнес за рециклиране на отпадъците, проблемът със замърсяването на околната среда продължава да бъде неразрешен. Следвайки европейския пример, е необходимо да започне навлизането и използването на RDF горивото, защото оползотворяването му ще доведе до намаляване на вредните емисии. Според редица експерти, внедряването на RDF е голяма крачка за производството на зелена енергия.
Икономическите аспекти по въвеждането на новото гориво са свързани с увеличаването на енергийната ефективност на предприятията. Използването на RDF е много по-изгодно, защото е по-евтина суровина за разлика от твърдите изкопаеми горива, които от своя страна са изчерпаем ресурс. Особено в контекста на европейската зелена политика неминуемо до няколко години България поетапно трябва да спре използването на въглища и тук идва моментът, когато България трябва да има възможност да произвежда енергия от алтернативни горива. Чрез оползотворяването на RDF няма да се повиши и цената, която плаща крайният потребител, което е от особено значение предвид инфлацията. Освен това с увеличаване на използването на обработени отпадъци в енергийни дружества, отпадат разходите на общините, свързани с депониране на отпадъци.
Съгласно намерението на европейската политика за постигане на нисковъглеродна икономика всяка страна трябва да намира баланса между нарастващото търсене на енергия и изпълнението на ангажиментите за устойчиво развитие. Поради тази причина, намирането на най-ефективните решения за рециклиране и кръгова икономика е особено важно, тъй като количеството на генерираните отпадъци ще продължава да се увеличава, което довежда след себе си сериозно замърсяване на околната среда, водите и въздуха. Преобразуването на отпадъците в енергия осигурява оптимална възможност за повишение на енергийната ефективност и изпълнение на целите на Европа за намаляване на въглеродните емисии.