След вчерашното изявление на Бойко Борисов, че ще строим седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ по нова технология, днес енергийният министър Теменужка Петкова „преведе“ думите му. И реално потвърди слуховете, че България възнамерява да даде проекта на американска компания.

На днешното правителствено заседание ще се даде мандат на БЕХ за разгоори с компании от САЩ, за да се разбере колко би струвало строителството на нов енергоблок в АЕЦ „Козлодуй“, каза Петкова. Проучването ще продължи до януари догодина.

Пред Нова тв министърът каза, че страната ни ще развива два ядрени проекта – „Козлодуй“ и „Белене“. Плановете на властта са, до 2050 година страната ни да постигне нулеви въглеродни емисии.

Целта е да видим най-модерните технологии, които САЩ разработват, с цел диверсификация на ресурсите, затова се насочваме към тях, коментира министърът.

Напомняме, че АЕЦ „Белене“ е в процедура на дострояване с наличен руски реактор.

Преди две седмици помощник държавен секретар на САЩ по енергийните въпроси Франсис Фанън дойде на посещение в София. Той обяви, че за Вашингтон АЕЦ „Белене“ и продължението на газопровода „Турски поток“ са неприемливи проекти заради руското участие в тях. Фанън каза, че България смята да използва в “Белене“ остарял ядрен реактор, какъвто дори руснаците не използват.

Вчера Бойко Борисов посети АЕЦ „Козлодуй“ и обяви, че инспектира строежа на нов реактор, който реално все още не е започнал. Но подчерта, че ще се строи по американски проект. Министър Петкова даде разяснения: „С нашите американски партньори винаги сме имали откровен диалог“. И повтори позицията на правителството, че „Балкански поток“ няма нищо общо с „Турски поток“, докато САЩ твърдят обратното.

Още през 2013 година, по време на кабинета „Орешарски“, тогавашния енергиен министър Драгомир Стойнев бе договорил със САЩ купуване най-модерния ядрен реактор на америанската ядрена корпорация “Уестингхаус“. Обявената цена на проекта тогава бе между 5.5 и 7.5 милиарда долара. Към онзи момент реакторът на американците не бе лицензиран за използване в ЕС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *