Меморандумът с инвестиционния фонд “’Джемкорп“ ще бъде прекратен, стана ясно от интервю на премиера в оставка Кирил Петков пред bTV . Той коментира и други актуални теми.
Новината за прекратеното сътрудничество за производство на зелена енергия с “Джемкорп“ дойде мистериозно. Петков каза, че решението за отказ от меморандума е взето на заседанието на Министерски съвет днес, но в разпространената по-рано информация от правителствената пресслужба то липсваше. Петков мотивира прекратяването с аргументите „на базата на информацията, която имаме“ и за да „изчезне (темата – б.а.) от публичното пространство“. Но и искрено добави, че не е ясно дали всичко това е добре или зле – просто „тази цялата теза за “Джемкорп“ вече свърши с днешното решение на МС“.
Документът за сътрудничество с фонда беше подписан през март. Разследване на „Файненшъл таймс“ обаче разкри връзки между фонда и високопоставени официални лица и олигарси от Русия. Скандалът постепенно растеше и у нас.
Очевидно е, че сега в аванс се тушират още по-големи драми. Вчера временната парламентарна комисия по казуса поиска изслушване на Петков, както и на вицепремиера Асен Василев и министъра на енергетиката Александър Николов. Това стана след като председателят на ДАНС Пламен Тончев изчете доклад пред депутатите. Министрите трябваше да се явят в парламента в петък.
В следващите дни Александър Николов ще предприеме нужните действия по прекратяването. Според Петков казусът няма да повлече неустойки и други негативни последици за България, защото меморандумът заявява единствено намерения. Така и не е ясно обаче какво се прекратява, след като уж нищо обвързващо не е било договорено.
По-късно след думите на Петков Ивайло Мирчев от ДБ коментира в предаването „Денят с Веселин Дремджиев“(link is external), че по-малкият коалиционен партньор е препоръчал на ПП меморандумът да бъде прекратен, тъй като България дори е можела да се окаже в нарушение на санкциите срещу Русия. “От доклада ясно става ясно, че може да се говори за близки до Путин олигарси, пране на пари, търговия с оръжие, лобизъм и други сходни дейности. Самите собственици в „Джемкорп“ присъстват в няколко офшорки на различни места по света”, каза Мирчев.
“Все някой някъде е препоръчал Gemcorp и трябва да разберем кой го е направил. Не трябва да се шегуваме с тази работа”, каза още той. Миналия петък в предаването „Въпросите“ Лена Бориславова отклони точния отговор кой е препоръчал компанията на Кирил Петков при посещението му в САЩ в ранната пролет.
И бившият премиер Бойко Борисов се включи с коментар по темата. В профила си във Фейсбук той иронизира вчерашното интервю на премиера, че било ексклузивно. Неговата версия за прекратяването на меморандума е, защото „те разбраха, че няма да има правителство. И бързат да заметат следите, да не ги разследват следващите. Затова и искат Бойко Рашков в КПКОНПИ. Да не бъдат закачани после“.
В атака по повода се впусна и парламентарната група на ГЕРБ-СДС. От името на формацията специална декларация прочете в пленарната зала депутатът Десислава Трифонова. Тя обвини Кирил Петков, че е укривал доклада на ДАНС за офшорната компания, откакто го е получил през април т.г. Според Трифонова той е излъгал, като е заявил, че е възлагал на службата за сигурност да извърши проверки за наличието на руски капитали във фонда. Депутатът от ГЕРБ-СДС повтори и тезата, която развиват съпартийците й от самото начало на цялата история – че подписаният от енергийния министър документ не е писмо за намерение, както правителството в оставка твърди, тъй като в него се съдържат клаузи за арбитраж в случай на неизпълнение.