Трябват над 8 трилиона долара за излизане от икономическата криза
Половината свят вече е поискал от МВФ спасителна финансова помощ с оглед на глобалните икономически разриви, причинени от коронавирусната пандемия заяви ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
„Това е спешен случай както никой друг. Не е заради лоши управления или грешки“, каза Георгиева в интервю за бизнес телевизия CNBC и добави, че това е причината МВФ да предоставя средства толкова бързо.
Световната общност ще трябва да мобилизира над 8 трилиона долара за извънредни мерки за преодоляване на сегашната световна икономическа криза.
„8 трилиона долара бяха задействани за толкова кратки срокове. Това е поразително„, изтъкна Георгиева, коментирайки мерките за регулиране на кризата, породена от разпространението на коронавируса.
„Ще бъдат необходими още повече, това е вярно. Колко повече ще зависи от това до каква степен ще се окажат ефективни извънредните мерки и колко бързо ще отстъпи вирусът„, подчерта тя преди откриването на виртуалните пролетни срещи на МВФ и на Световната банка. Кристалина Георгиева приветства приетите от много правителства данъчно-бюджетни мерки от 8 трилиона долара и вливането на ликвидности от централните банки на стойност над 6 трилиона долара.
Според нея обаче предвид сериозността на кризата ще бъдат необходими още съществени усилия. Икономката на страните от Европа е пострадала особено силно в резултат на кризата с новия коронавирус, подчерта Георгиева, като допълни, че прогнозите за растежа през следващата година са мрачни. Тя изтъкна, че сега е моментът за европейска солидарност и това, е което гражданите на Европа очакват от своите правителства и институции.
Досега фондът е получил молби за извънредна финансова помощ във връзка с пандемията от 102 страни и територии, съобщи ръководителката на МВФ. Тя призова да се удвои извънредната финансова помощ на фонда, предназначена за смекчаване на отрицателните икономически последици от разпространението на коронавируса.
„Започнахме да се ориентираме към 50 милиарда долара, а сега стигнахме 100 милиарда„, отбеляза Георгиева, изтъквайки че за рекордно кратко време вече са одобрени помощите за петнадесет страни. По прогноза на МВФ тази година световната икономика ще се свие с 3 процента.