ТЕЦ Бобов дол е един от основните стълбове на българската електроенергийна система и е важен елемент от енергийната и националната сигурност“ каза изпълнителният директор инж. Любомир Спасов.

По думите му в основата на проектната концепция за сигурност на електроенергийната система на България са професионално избраните местоположения на най-големите източници на енергия. Това са АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Варна“, комплексът „Марица Изток“ и ТЕЦ „Бобов дол“.

Централата е разположена в югозападната част на страната и е съществен възел в потокоразпределението в цялата електроенергийна система. Генерираната електроенергия се изнася по електропроводи към важни индустриални потребители от национално значение и пръстен, захранващ София град.“ каза инж. Спасов.

По думите на инж. Спасов връзката на ТЕЦ „Бобов дол“ към ТЕЦ „София“ осигурява надеждното електрозахрване на „Топлофикация София“ в нормални и аварийни режими. При максимални зимни товари и неработещи ПАВЕЦ „Белмекен“ и ВЕЦ „Сестримо“, ТЕЦ „Бобов дол“ играе важна роля в захранването на южните квартали на София.

Централата изпълнява ключова роля в периодите на намалени водни притоци към ВЕЦ в Югозападна България“, каза инж. Спасов.

ТЕЦ „Бобов дол“ има 3 кондензационни блока с обща мощност от 570 Мв и парогенератор с диапазон на регулиране от 140Мв до 190Мв.

ТЕЦ Бобов дол“ има критичина роля за свързаността към мрежата на електроенергийната система и преносните и характеристики, при оптимизиране на потокоразпределението в Югозападна България. Степента на автоматизация, състоянието на съоръженията, както и добре подготвеният персонал осигуряват възможност Централата да предоставя услуги по първично регулиране на честотата, както и автоматично вторично регулиране. Тази функция на дружеството е от съществено значение за управлението на електроенергийната система в условията на паралелна работа в обединената европейска система“, заяви дирекрорът на компанията.

ТЕЦ „Бобов дол“ притежава съществен дял в микса на генериращи мощности в електроенергийната система. Делът на произведената от централата електрическа енергия представлява 12-15% от общото количество произведена електрическа енергия от кондензационни мощности.

Натискът за преминаване от конвенционално централизирано към децентрализирано производство на електрическа енергия ще е свързан със значително редуциране на производството от големи синхронни модули за сметка на съществен ръст на мощностите, разчитащи на ВЕИ, което ще влоши инерцията на системата. Инерционният момент при ВЕИ е 0, а електроенергийната система има жизнена необходимост от мощности, осигуряващи инерция. Ако ТЕЦ „Бобов дол“ го няма, значително ще се намали надеждността на доставките на електрическа енергия в Югозападна България“, каза инж. Любомир Спасов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *