Бившият енергиен министър на ГЕРБ два мандата Теменужка Петкова, която е част от преговорния екип за ротацията на правителството, обяви, че от „Продължаваме промяната-Демократична България“ са се опитвали по време на обсъждането на новия кабинет „да поставя на масата като заплаха, че ще предложат да се състави анкетна комисия за пътната карта“ за „Турски поток“. Това коментира тя в интервю за БНТ в сряда по повод политическата криза с провалилата се смяна на премиерите и новия кабинет, в което стана дума и за изтеклия в началото на март хакнат от руска електронна поща документ за изграждането в България на заобикалящия Украйна газопровод.

„Те смятат, че имаме нещо, от което се притесняваме. Аз им казаха, че може да създадат не една, ами две и три анкетни комисии – колкото намерят за добре и да видят как трябва да се работи и да се изгради такъв инфраструктурен проект, който носи стотици милиони левове, и да се научат как се прави“, каза тя.

Петкова отново не отговори как е изчезнал подписания в Русия през юни 2017 г. документ с шефа на „Газпром“ Алексей Милер, но пак обясни, че не става въпрос за пътна карта или документ с изходящи номера и печати, а за „паметна бележка“.

„След подписването на паметната бележка копие от нея е предоставено на ДАНС и ПП са получили тази карта и са можели да се запознаят с нея. Не знам защо тази тема се повдига, когато назрее момент за избори вероятно, защото аз смятам, че те от самото начало искат и се готвят за избори“, каза Петкова.

На копие предоставено от ДАНС от пътната карта се позовава доклад от проверка, назначена от правителството на Кирил Петков през лятото на 2022 г. за проекта за продължението през българската територия на газопровода „Турски поток“ по дъното на Черно море от Русия до Турция. Бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов го нарича „Балкански поток“.

Петкова дори иронизира, че ако ПП-ДБ искат парламентарна комисия да разследва „Турски поток“, ще трябва да разследва трасето в южната ни съседка.

Според нея необходимостта от „Балкански поток“ е била продиктувана от спирането от Русия да ползва трасето на Трансбалканския газопровод за доставки на около 17 млрд. куб. м у нас, Турция, Гърция и северна Македония. Транзитните такси от 14 млрд. куб. м газ за Турция бяха основна част от приходите на „Булгартрансгаз“ и „трябваше да нарежем тръбите“, каза Теменужка Петкова.

Тръбите обаче съвсем не са нарязани, а „Булгартрансгаз“ смята да използва трасето на газопровода в обратна посока към Румъния и Украйна за транзит на втечнен газ от Гърция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *