Изборът на Вежди Рашидов за председател на парламента е компромисен вариант, но “Продължаваме промяната“ няма да внася искане за оставката му, каквито информации се появиха по-рано. Това стана ясно от думите на Никола Минчев, който е зам.-председател на парламента.
“Нямам никакъв проблем да бъда до избрания председател на парламента Вежди Рашидов. Готов съм винаги да му помагам, защото трябва да направим всичко възможно тази институция да работи и да изглежда добре“, посочи Минчев пред бТВ.
Той коментира, че ситуацията около председателството на спортната комисия създава “усещане за нещо, което се е случило, след като сме се уговорили“.
“След отново много трудности стигнахме до разбирателство “Продължаваме промяната“ да вземе спортната комисия. Изведнъж на другия ден ДПС каза, че се отмятат от тази уговорка и няма да ни я дадат. Какво се промени от днес за утре аз не мога да си обясня. Затова се създава усещането, че може да се е стигнало до някакво обаждане от някъде“, коментира Минчев.
От ПП заявиха, че по време на среща с ДПС от движението им казали, че получили обаждане от президентството и от служебния спортен министър Весела Лечева срещу номинацията на Радостин Василев за председател на спортната комисия.
Президентът Румен Радев покани в понеделник на консултации представители на „Продължаваме промяната“.
Минчев обясни, че партията е готова на диалог с останалите политически сили, но не и на безпринципни компромиси.
“При положение че сме влезли в политиката с цел да променим модела, по който се управляваше България през последните години, и изведнъж да направим такъв компромис с хората, които изградиха този модел и да влезем заедно в едно управление, няма как да се случи. Това би било предателство към нашите избиратели“, посочи Минчев.
Депутатът от “Продължаваме промяната” и зам.-председател на Комисията по икономика и иновации Даниел Лорер коментира от своя страна пред Нова телевизия, че ако ГЕРБ сформират кабинет с първия мандат, партията му ще бъде конструктивна опозиция.
„Нека да погледнем какво всъщност се случва в НС изобщо. Защото за българските граждани е важно да усетят сценария, който се развива. През миналата седмица видяхме първото му действие – за избора на председател на парламента. Оказа се, че макар и в една трудна следизборна ситуация, избор на председател на НС е възможен. И се появи една коалиция, която ние условно нарекохме “Хартиена коалиция”, която си избра председател. тя си избра председател. Тази седмица продължихме с комисиите и изведнъж се оказа, че има две проблемни комисии“, каза той.
Според него има и друг интересен епизод, който се случва в НС.
“Главният прокурор Иван Гешев шета из парламента. Изпраща покани на партии и се среща с тях. След като той беше човекът, който извади половин България на протест, той беше в един политически фризер. Сега имиджът му се претопля. И аз се питам сега дали той не е всъщност контактьорът между тези групи, които оформят една бъдеща работеща коалиция. Това е легитимен въпрос на фона на неговите действия тази седмица”, посочи Лорер.