Бойко Борисов обяви пакет от мерки за 4.5 млрд. лв.

Работещите в неплатен отпуск заради Covid-19 ще могат да получат бързи, безлихвени, необезпечени заеми на стойност до 1500 лв.

Това е една от новите социално-икономически мерки на правителството на обща стойност 4.5 млрд. лв., обяви във вторник премиерът Бойко Борисов.

Той за пореден път изнесе дълъг монолог за това колко добри антикризисни мерки е предприело правителството, как „щабът се справя отлично, перфектно“ и как държавата не може да изхарчи накуп всичките спестени резерви („цялата мазнинка“ по неговия израз), защото „няма учен, който да каже колко дълго ще продължи кризата, нито пък институт, който да каже, че ще има ваксина“.

Бързите заеми ще се отпускат от търговските банки. Държавата ще играе ролята на гарант през Българската банка за развитие, която ще бъде капитализирана за целта с 200 млн. лв.

Целта на мярката е да се подпомогнат временно хората, останали временно без заплати, но запазили работните си места.

С други 500 млн. лв. ББР ще предостави портфейлни гаранции на търговските банки за облекчаване на условията по заемите. С тази сума ще бъдат гарантирани заеми на обща стойност 2 млрд. лв., уточни финансовият министър Владислав Горанов.

Държавата вече гласува премахване на лихвите за просрочие по време на извънредното положение. Заемите не могат да бъдат обявявани за предсрочно изискуеми, не могат да се образуват изпълнителни дела, запори и продажби на имущество до 13 април, включително от частните съдебни изпълнители и НАП.

По думите на Борисов общата стойност на социално-икономическите мерки на кабинета е 4.5 млрд. лв.

Освен гаранциите пред ББР другата голяма сума ще отиде за обявената мярка „60:40“, при която държавата ще поеме 60% от заплатите на работещите в предприятията, затворени заради противоепидемиологичните мерки на държавата. Става дума за над 1 млрд. лв., обяви Борисов.

Не стана дума за разширявdне на механизма, както настояват бизнесът и синдикатите, които са притеснени, че мярката в сегашния ѝ вид ще подпомогне много малък брой работещи и фирми.

Още 500 млн. лв. от бюджета ще отидат за поемането на всички разходи за заплати и др. в министерствата с най-големи ангажименти за борба с Covid-19 – министерствата на здравеопазването, отбраната и МВР.

На около 600 млн. лв. пък се оценява отлагането с три месеца на срока за деклариране и плащане на данък печалба – от 31 март до 30 юни.

Няма да има обаче отлагане на плащането на ДДС, защото този данък е за сметка на гражданите, а не на бизнеса, обясни Горанов.

Според Борисов дори въпросните 4.5 млрд. лв. няма да бъдат достатъчни за справяне с кризата, защото никой не може да каже колко дълго ще продължи тя. Премиерът даде да се разбере, че е готов и на други мерки, ако ситуацията го наложи.

9 коментара

  1. Ами тези ,Който са съкратени преди кризата какво ще правят как ще изхранват семействата си!!!!!! Защото аз съм от Януари месец без работа и се чудя как да гледам детето си и възрастните ми родители като работи само мъжът ми на минималната работна заплата за страната!!!!!

    1. Можели да взема 1500 лева на заем че съм без работа в момента

  2. Държава,която предлага заеми,за да си платят хората сметките-е никаква държава!Кощунство с ИЗСТРАДАЛОТО население на България!Не вируса COVID-19 ще ни убие

  3. Велики вожде заема помощ ли му казваш?или това вече си е заробване със вериги!!за по сигурно?мръдни си голямата глава малко на запад и погледни дават се на хората безвъзмездни помощи!!!кое от това кратуната ти не може да разбере?и това твоето помощ ли е защото другиден вместо да си се справил за всеки човек ще има още едни 1500лв да се чуди откъде да ги намери?

      1. I imam malko tede na godina i osem meseca i sam finansovo zatrodnenie

  4. Фалшива новина държавата да ви е гарант замислете се е будали събудете са е тъпанари не корона вируса ще ни ще съсипе а тъпаците като вас дето вярват на тъпотия

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *