Президентът Румен Радев води консултациите с формациите в 47-ото Народно събрание, които по конституция трябва да проведе преди да възложи на най-голямата политическа сила да състави правителство. Това е „Продължаваме промяната” на Кирил Петков и Асен Василев.
Точно с двамата водачи на ПП първо разговаря държавният глава в 9 часа сутринта. Те представляваха ПП на консултациите, заедно с председателя на парламентарната им група Андрей Гюров и заместничката му Яна Балникова. Радев напомни, че тази година страната е провела парламентарни избори на три пъти и всеки път е връчвал мандата на различна политическа сила. „Това е важно предупреждение, че доверието на българските граждани не се дава даром и трябва да се отстоява непрекъснато“, посочи той. Президентът похвали своите служебни правителства, за които изтъкна, че „стабилизираха страната, показаха, че е възможно да има единодействие между хора с различни политически възгледи, създадоха добра основа за резултатно управление.“
„Времето на едноличната премиерска власт приключи и надеждата то да бъде възстановено беше категорично отхвърлена от българските граждани по време на изборите“, обърна се президентът към Кирил Петков. И поиска от него да изложи своите приоритети, готовността на ПП да сформира управленска коалиция, както и обърна специално внимание на възгледите на кандидат-премиера за разширяването на ЕС, за отстояването на правата на българските граждани и на нашата национална идентичност – тоест, за спора със Северна Македония.
Петков посочи, че е наясно с необходимостта от работещо правителство и парламент. „Искам да ви уверя, че ние сме взели тази отговорност присърце и идеята е, че в най-близко време да можем да представим проект за кабинет, базиран на коалиция от 4 партии“, ангажира се той пред държавния глава. По думите му, документът, съдържащ обобщените след преговорите приоритети на бъдещата коалиция и предложението за нейния формат, е бил окончателно готов снощи към полунощ. Текстът е изпратен на потенциалните коалиционни партньори на ПП. Петков не се ангажира с конкретен срок за правителство, но изрази надежда то да стане факт във възможно най-кратък срок.
„Ние избрахме принципа на пропорционалност – всяка една от партиите в коалицията да бъде близко до техните гласове представена в коалицията. Така показваме уважение и към партиите, и към техните гласоподаватели, защото е важно за нас всеки един в коалицията да се чувства пълноправен партньор в общата ни работа за България“, обясни Петков разпределението на позициите сред коалиционните партньори.
По съвсем различен начин протече срещата на Радев с представителите на ГЕРБ-СДС, които последваха ПП в разписанието на консултациите, като втора политическа сила в парламента. Държавният глава посрещна бившите управляващи с думите, че разчита на политическия им опит, за да разпознаят новите реалности в страната след изборите. Той повтори похвалните си слова за служебните кабинети и отбеляза, че постигнатото през последните месеци трябва да бъде надградено. „Аз съм убеден, че вие разбирате тези нови реалности и обществото ни очаква конструктивно и отговорно поведение на силна опозиция, каквато вече декларирахте, че ще бъдете“, обърна се Радев към гостите си.
В отговор Десислава Атанасова – водачът на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, напомни тезата на формацията, че е преминала през „месеци на чегъртане и репресии“, но е успяла да стане втора сила в Народното събрание. „От свое име и на колегите ми аз ви обещавам, че ако правителството има нужда от помощ и съвет от наша страна, не само заради политическата мъдрост, но и заради опита ни, те ще получат съвет. Но и обещавам, че всяка грешка ще бъде осветявана, всяка грешка ще бъде сочена, не само защото позицията на опозиция го изисква, а защото, за да има добро управление, трябва да има силна и знаеща опозиция“, обяви Атанасова.
Тя упрекна президента, че страда от прекален оптимизъм за постиженията на служебните правителства, за които ГЕРБ-СДС смята, че са се провалили по отношение на кризите в обществото. „Обществото ни е твърде разделено и през тази една година считам, че и служебното правителство, и президентската институция положи усилия да го раздели допълнително. Надявам се, г-н премиер, извинете, г-н президент, с началото на новия ви мандат стилът ви на управление да е друг“, каза шефът на депутатите на коалицията, като случайно или не, нарече Радев премиер. А накрая поиска от него да проучи случая с полицейското присъствие пред редакцията на в-к „Труд“ с аргумента, че служебното правителство е пряко подчинено на президента.
„Не се бъркам в работата на изпълнителната власт. Спазвам конституцията и никое правителство, било то служебно или редовно, не ми е подчинено“, отвърна Радев. Той си припомни, че още преди месеци бившите управляващи са го призовавали от парламентарната трибуна да се занимае с проблемите на медията, които, по негова информация, произтичали от неплатени данъци. „Още тогава, вместо да ме призовавате да решавам случая, можехте да помогнете финансово на тази медия. Мисля, че имате достатъчно ресурси“, язвително каза държавният глава. С което камерите на срещата бяха спрени.