На продължила малко повече от час среща на „Дондуков“ 2 с управляващите и представители на националния щаб за борба с коронавируса, президентът Румен Радев поиска от институциите да не насаждат паника, да бъдат дисциплинирани и да не излизат извън рамките на правомощията си. „Да покажем, че има държава и тя работи“, настоя Радев. Премиерът Бойко Борисов и министрите се опитаха да го уверят, че правят всичко възможно да предпазят медицинските специалисти, които работят със заболелите. Те признаха, че има сериозен недостиг от предпазни средства – маски, дрехи и пр, но се опитват да наваксат.

Още в началото на разговора Румен Радев предупреди управляващите, че ако не вземат бързи и адекватни мерки, „паралелно със здравната криза, може да се развие икономическа и социална, не дай, Боже, и хуманитарна“. Според Радев през последните три дни има рязка промяна в поведението на българите, които са се вслушали в призивите и са се самоизолирали. Затова и не се наблюдава рязък скок на заразените с коронавируса. „Кривата на разпространението му е ниска“, допълни той. Но пък обяви, че не сме били подготвени за подобна криза и то в такъв мащаб. Радев настоява от управляващите да дават повече информация на гражданите какво вършат и за яснота в инструкциите.

„Скоро трябва да спрат да се показват лекари, които са без елементарни предпазни средства“, обърна се Радев към здравния министър Кирил Ананиев.

„Маски и костюми за здравните работници има“, отговори вицепремиерът Томислав Дончев. Радев му отвърна, че настоява първо здравните работници и българите да бъдат оборудвани с предпазни средства, а след това да бъдат изнасяни в чужбина.

Държавният глава поиска още да се прекрати спекулата с лекарства и с най-необходимите стоки за българите. „Отговорните институции явно не я виждат, затова гражданите да подават сигнали“, призова той.

Вътрешният министър Младен Маринов отвърна, че МВР се опитва да се справи със спекулантите. „Над 47 000 маски сме раздали на служителите си“, посочи той в отговор на въпрос как се предпазват служителите на министерството, особено онези, които имат пряк досег с граждани.

Директорът на Главна дирекция „Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Николай Николов пък обяви, че вече има създадена информационна платформа към правителството, на която да се дават заявки за защитни облекла и маски срещу коронавируса. Почти 100 000 маски с висока степен на защита са били дадени само на медицинските екипи. „Много фирми желаят да си купят лични предпазни средства, но в момента няма“, призна Николов.

Ръководителят на националния щаб за борба с коронавируса проф. Венцислав Мутафчийски коментира, че засега няма толкова рязко повишаване на заразените, което е добре, но трябва да продължат да се спазват взетите мерки за изолация и да не се събират повече от двама души на едно място.

„Не е необходимо всеки гражданин да има маска с висока защита. Те са предназначени за медици, които работят с болни“, посочи Мутафчийски. По отношение на бързите тестове за диагностициране той коментира, че няма как всички лични лекари да ги имат, защото съвсем отскоро са на пазара, а и няма възможност да се закупят. „Предпазваме се да не правим импровизации в работата си, следваме алгоритми за лечение, които вече са отработени в света“, посочи Мутафчийски. Леките форми на болестта, които са около 80%, се лекуват вкъщи като всеки грип. „Не се страхувайте, не е болест, която идва като бич Божий“, обърна се той към медици, които отказват да се занимават със случаи. И според Мутафчийски по-драстичните мерки, които бяха предприети, дават резултати.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че много държави са отказали да ни доставят предпазни средства срещу коронавуриса, и затова българската индустрия е започнала да ги произвежда. „Оказа се, че шивашката ни индустрия е много добре развита“, откри той. „Военното интдендантство ще прави предпазни дрехи по 200 на ден. Максимум сме натоварили мощностите си, нито един комплект няма да бъде изнесен навън“, обеща Борисов. Той е възложил на вицепремиера Дончев да се види през кои европрограми ще могат да бъдат пренасочени пари към нуждаещите се сектори, за да се „запушват дупките“ в бюджета.

Премиерът твърди, че от излишък бюджетът вече бил над 3 млрд. лв. в дефицит. „Трябва да мислим за всичко. Нищо не заплашва пенсионната система засега. Лесно е да се критикува, но трудно е да приложим трудните мерки, за да станем по-добри. На работа, до магазина, до аптеката и дотам. Това е лекарството срещу вируса“, обобщи Борисов.

Накрая на срещата президентът Радев обяви, че властта трябва ясно и категорично да покаже, че има работеща държава, „а не само с ограничения, арести, глоби и пр.“, явно визирайки исканите от главния прокурор Гешев по-радикални мерки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *