Вече сме железни, сподели военният министър, след като заговори за истерия, свързана с ракетите C-300, които даваме на Украйна

Ако всичко върви, както се надяваме, още във втората половина на 2025 г. трябва да започнем да получаваме бронираните машини „Страйкър“ и доставката им от САЩ да свърши в първото тримесечие на 2028 г. Очакваме по десет на месец. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на отбраната проф. Тодор Тагарев.

Ако се изчака да се върнат след изборите в пленарната зала, има риск да не успеем с процедурите, предупреди той.

На фона на внесения вот на недоверие, правителството предлага България да купи нови бронирани машини, коментира пък водещият Златимир Йочев.

Колежката му Мария Цънцарова пък попита министърът за какво ще отидат 2,5-те милиарда лева, които той иска да платим.

„Първо е съвпадение, че ни се иска оставката в този момент. Това е един проект, който продължава от 10 години и поради трудности в неговото формулиране и реализация пред годините, Сухопътни войски изостанаха значително в процеса на въоръжаване. За първи път се прави значителна стъпка в снабдяването им с модерна бойна техника, за да могат да си вършат работата“, заяви Тагарев.

„Министерският съвет реагира изключително експедитивно и на 21 септември приехме решение за този проект. Той сега чака одобрение за инвестиционен разход от Народното събрание“, добави професорът.

„Имаше няколко депутати против поради идеологически съображения. Надявам се в този предизборен период да мине през зала, защото е много важно договорът да бъде сключен и задействан тази година“, подчерта той.

„Предвиденото плащане за тази година е в рамките на Закона за бюджета, който е приет от Народното събрание. То е предвидено и прогнозната макрорамка за следващите три години, а плащанията са за пет“, изтъкна министърът.

„Как ще предотвратите забавяне на тези машини, както се случи с изтребителите F-16, които чиито доставки закъсняват около 2 години?“, попита го Йочев.

„Все пак да не забравяме пандемията от COVID-19, която блокира работата на много производства. Самолети не се произвеждат дистанционно. Сега не очакваме такива забавяния с бронираните машини“, уверява Тагарев.

„Ние плащаме на американското правителство, а то на фирмите след доставката. При забавяне парите стоят в една сметка и се трупат нелоши лихви, които може да използваме“, обясни той.

Вашият предшественик обаче каза, че и парче от ракета не бива да излиза от армията ни, прекъсна го Цънцарова, визирайки ракетните комплекси C-300.

„Ако бяхме направили това по-рано, може би вчера нямаше да загинат 51 души при този терористичен удар на руската армия срещу хора в едно малко село, които са се събрали за помен на загинал войник. Ако се случи с нашите ракети, аз ще съм много доволен“, сподели министърът.

Малко са бройките, които даваме, но ще го изпълним както е дефинирано, каза той, след като водещите намекнаха, че ще се снижи боеспособността на българската армия заради подаръка.

След като Мария Цънцарова обясни, че министърът е можел да изпрати ракети и без ново решение на Народното събрание, той призна, че то е било прието, заради „истерията в информационното пространство – какво ще доведе даването на ракети и затова депутатите, които разбират и поддържат политиката на кабинета, която включва оказване на помощ на Украйна, са решили да го гласуват, с което ние вече сме „железни“.

„Наш стратегически интерес е да помогнем на Украйна да се защити. Киев разчита на демократичната общност на помощ, за да бъде защитен държавният суверенитет и възвръщане на териториалната цялост. Само така може да се върнем към мирното съществуване“, коментира той.

„Имаме техника, която може да дадем. Тези 100 БТР-а, с които се забавихме, е възможно. Такива неща са нужни. Има подобни средства, но това е тема на по-задълбочен анализ“, каза още министърът.

Възниква обаче въпроса защо, след като министърът вярва, че ако бяхме харизали по-рано ракетите C-300 на Украйна, нямаше да има 51 загинали в Гроза, той продължава да твърди, че те са негодни и колко „железни“ може да бъдем, след като подарявайки ги, се лишаваме от единственото средство, с което може да защитим небето си.

Управляващите напират да платим 2,5 млрд. лева в тази криза за „Страйкър“ и в същото време самият военен министър признава, че не може да предотвратим опасността Черно море да бъде превърнато в руско езеро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *