Иван Гешев е знаел за нарушенията, но просто е архивирал справката от проверката
Прокурорски произвол. Така накратко могат да се обобщят действията на спецпрокуратурата по делото, станало известно като „Осемте джуджета“ по името на прословутото вече затворено заведение в София, ползвано като неформален офис от бившия следовател, а сега издирван по наказателно дело адвокат Петьо Петров – Еврото.
Бившият вече главен прокурор Иван Гешев е бил наясно с безобразията по делото, но не е предприел никакви действия нито срещу шефа на спецпрокуратурата по онова време Димитър Франтишек, нито срещу наблюдаващите прокурори, чиито странни действия са констатирани при проверка на Върховната касационна прокуратура. „Сега“ разполага със справката на върховната прокуратура, която Гешев просто е архивирал. Случайно или не, Франтишек подаде оставка като шеф на спецпрокуратурата през ноември 2020 г., но досега се спасява от наказание по случая.
Справката беше представена и във Висшия съдебен съвет от и.д. главния прокурор Борислав Сарафов. В момента Софийската апелативна прокуратура прави проверка на всички преписки и дела, образувани покрай казуса. Тази ревизия трябва да приключи до 15 юли, а след това е много вероятно да бъдат образувани както дисциплинарни, така и наказателни дела срещу прокурори, се разбра по време на вчерашното заседание на съвета.
В поредица интервюта в разследването „Осемте джуджета“ бизнесменът Илия Златанов и синът му Явор описваха пред Антикорупционния фонд (АКФ), че са станали жертва на висши представители на прокуратурата и на бившия следовател Петьо Петров в схема за завземане на бизнеса и имуществото им. Първоначално Илия Златанов потърсил съдействие от Петров, защото бил в конфликт със сина си Явор и искал да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма „Делта гард“ присвоили имуществото и бизнеса им в групата „Изамет“, за което бащата и синът спорели. Илия Златанов подал сигнал за изнудване, след който били задържани шестима души, един от които синът му Явор. Пред АКФ Явор Златанов разказа, че след ареста си е бил откаран на хемодиализа в болница „Лозенец“, където бил държан часове след края на процедурата, а в коридора били охранители от ГДИН, адвокати и нотариус Весела Ивчева. Там на Златанов дали да подпише документи за прехвърляне на дяловете на „Изамет“ на непознатия за него Кристиян Христов.
Основните изводи в документа, в който подробно са проследени всички прокурорски действия по делата от скандала, са, че производствата са образувани светкавично през юли 2019 г., а после интензитетът на следствените действия намалява рязко. Така например през първите три месеца на 2020 г. наблюдаващите прокурори са се занимавали основно с връщане на веществени доказателства, при което са допуснати груби закононарушения. Тези доказателства изобщо не са случайни. Става дума за пари и злато на обща стойност около 5 млн. лв. Които дори не са върнати на хората, от които са иззети. Фрапантни нарушения има още при изземването на парите и златото. Те изобщо не са описани както трябва и са съхранявани в прокуратурата. Самата прокуратура реално е възпрепятствала на златото да бъде извършена експертиза. Въпреки това в нарочно постановление се казва, че тези вещи са били изследвани. Това не отговоря на истината.
Също така е установено, че през март 2020 г. от основното дело е отделено друго дело, като целта не е да се ускори разследването, а да има ново основание за задържане на Явор Златанов.
Шефът на спецпрокуратурата необосновано е посочвал наблюдаващи прокурори по случая и така реално те са иззели функциите на избрания на случаен принцип наблюдаващ прокурор.
Един пример от кориците на делото. Прокурор отказва да върне лек автомобил „Мерцедес“, като записва в постановлението си мотива, че още не е направена трасологична експертиза на колата. Това обаче не е вярно. Експертното заключение е било приложено по делото месец по-рано.
Друг пример. Димитър Ламбовски чрез адвокат Цветелина Цветкова иска от прокуратурата да му бъдат върнати 650 000 евро, описани в протокол за изземване от жилището на Явор Златанов. Към молбата е приложен договор от октомври 2018 г., сключен между Ламбовски и Златанов, по силата на който въпросните 650 000 евро са оставени на отговорно пазене у Златанов.
Молбата е резолирана от шефа на спецпрокуратурата „За прокурор Пейчинов“. „Защо е подменен основният наблюдаващ прокурор за разглеждане на молбата е неизвестно“, пише в ревизията. Пейчинов уважава молбата частично, тъй като в дома на Златанов всъщност са намерени само 550 000 евро. Два дни след като Ламбовски взема парите, Пейчинов праща молбата му на следователя по делото за становище дали да бъде уважена. Тази констатация ревизиращият върховен прокурор е придружил с „!?!?!“.
Същият прокурор Пейчинов приел в кабинета си Илия Златанов и лично му предал монети, открити при претърсвания в банкови сейфове. При това не само тези, посочени в постановлението, но и част от монети, които друг прокурор бил отказал да бъдат върнати. „Извършеното своеволно, фактическо предаване на веществени доказателства със значителна стойност, иззети в хода на неприключило наказателно производство, без надлежно постановление и обосновка за това, е злоупотреба с власт и служебно положение от страна на прокурор Пейчинов, за което следва да му се потърси съответната отговорност“, пише ревизиращият прокурор Марио Василев.
През целия период на разследването по делото няма фактическо показание или претенция за присвоени златни монети от Явор Златанов, които да са собственост на баща му.