Представителите на медиите, акредитирани да отразяват дейността на НС, първи изпитаха неудобствата от преместването в бившия Партиен дом. Още в първия работен ден един от мониторите в стаята им спря да работи, а другият често менеше цвета си и образите се размазваха.  Говорещите от трибуната едва се чуваха, в един момент озвучаването изцяло изчезна.

Помещението, отредено за парламентарните репортери, е разположено два етажа по-долу от пленарната зала. Журналистите нямат никакъв достъп до депутатите. До т.нар. „кошара“, която се намира зад стъклена преграда в дъното на залата и която е предназначена най-вече за фотографите и операторите, но може да се използва от репортерите, се стига с асансьори, които се задвижват с чипирани карти. Никой от журналистите обаче не разполага с такива и трябва да се разчита на благоволението на служителите в НС да ги качат. В „медийната стая“ няма климатик, задушно е, тясно, а столовете не достигат. Не е помислено и за достатъчно контакти за включване на техниката. За разлика от депутатите, за които е осигурен кетъринг, достъпът на журналистите до вода, кафе и закуски е затруднен, тъй като столът и бюфетът все още не работят.

В специална позиция Асоциацията на европейските журналисти в България настоя ръководството на НС да осигури адекватни условия за работа на медиите. От АЕЖ се възмущават, че журналистите няма да имат пряк достъп до народните представители, тъй като те ще бъдат в ситуация да предават единствено протоколни изказвания и съобщения. „В една парламентарна република е недопустимо парламентът да заседава на тъмно и представителите на народа да бъдат отделени от медиите. Това е и нарушение на конституционното право да се търси и получава информация“, заявят от АЕЖ.

Много парламентарни репортери станаха заложници на протестиращите, след като бяха заключени в сградата на НС заради сигурността. Не им се размина замерянето с яйца и освиркването.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *