Да спори, да дискутира и да убеждава други хора е нещо, което просто не му се удава

Няма да дочакаме Бойко Борисов да отиде в Народното събрание, за да се обяснява на депутатите. Не защото се е превърнал в пълновластен диктатор, който не се отчита никому – той е още далеч от такава власт. А по друга, съвсем банална причина – да спори, да дискутира и да убеждава (както трябва да прави в парламента) е нещо, което изобщо не му се удава. И затова всячески избягва тази сграда.

Това поведение на герберския вожд си личи от години, но покрай извънредното положение лъсна съвсем. Вижте какво направи с парламентарното изслушване, на което трябваше да доложи напредъка на правителството в разрешаването на кризата. Измъкна се! Беше му ясно, че опозицията в лицето на БСП замисля да го върти на шиш за каквото й хрумне. И накара партийните си ятаци да саботират заседанието и така да го спасят. Дори нямаше смелостта да го направи еднолично, както би го сторил един уважаващ себе си автократ.

А нежеланието на Борисов да обсъжда кризата с депутатите е лесно обяснимо. Положението е тежко и сложно, а премиерът не се справя добре със сложните неща. Дай му да говори на едро – колко милиони е дал тук и там, колко му се възхищават по света и у нас. Затова обича толкова публично излъчваните обиколки с джипа, на които го съпровожда само обожаващият го антураж.

Обича и предългите правителствени брифинги, които оставят журналистите толкова объркани от несвързаната му реч, че много често дори не са сигурни какво им е казал, камо ли да пробват да го притиснат за нещо.

Опрем ли обаче до конкретните проблеми, че дори и до конкретните правителствени политики – тогава вече му става трудно. А каквото и мнение да имаме за социалистите, те са достатъчно обиграни и наясно с фактите, за да го притиснат до стената. Затова Борисов се боеше да отиде в парламента – защото беше наясно, че налитащите му опозиционни депутати ще направят така, че да изглежда неадекватен.

Всичко това не се отнася само до кризата. Босът на ГЕРБ винаги е бил наясно със своите слабости в публичното говорене. Затова се изявява само пред публика, която няма да го постави в неудобно положение. Това е причината, поради която в началото на 2017 г. управляващите премахнаха т.нар. блицконтрол в пленарната зала, на който членовете на кабинета отговаряха на общи въпроси по правителствените политики. Тази практика остана да важи само за парламентарните комисии, където ходят министрите, но не и за Борисов. Така за пореден път премиерът стесни възможностите, които Народното събрание имаше да го надзирава. А сега, когато хората му наложиха по време на извънредното положение да остане само писменият парламентарен контрол, тегобите му се облекчиха съвсем.

А между другото, някой помни ли шефът на ГЕРБ да е участвал в предизборен дебат?

Ей така, да се яви някъде, заедно с другите партийни водачи, и да поспорят накъде да върви България? Няма го Борисов. И причината е ясна – в дългите полемики за политики, програми и идеологии той просто не може да се справи.

Той може да блести само при определени обстоятелства – когато публиката му е проверена, когато няма кой да задава неудобни въпроси и когато говори само той. Очевидно е, че в една работеща многопартийна, парламентарна демокрация това е невъзможно. Борисов обаче може да е спокоен – българската демокрация е толкова разнебитена, че няма кой да го възпре да изпълнява единствената роля, която му се отдава.

Людмил Илиев, Сега

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *