Той предупреди за глобална катастрофа, ако войски на НАТО и Русия се сблъскат

 

След 233 дни война в Украйна, оставила десетки хиляди убити или ранени, руският президент Владимир Путин се опита да защити инвазията си, заявявайки, че „не съжалява“ за нея, предава BBC.  Това, което се случва сега, не е много приятно, меко казано, но ние щяхме да получим точно същото малко по-късно, само че при по-лоши шансове за нас“, каза Путин пред журналисти при посещението в Казахстан.

Той се опита да оправдае нахлуването, като посочи, че Украйна е блокирала канала, доставящ вода на Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г. „Два милиона и половина души живеят в Крим. Украинците отидоха и прекъснаха водата там. Войските трябваше да влязат и да пуснат водата към Крим“, допълни Путин.

Руският президент предупреди, че всеки пряк сблъсък на войски на НАТО с Русия, може да доведе до глобална катастрофа.

Надявам се тези, които говорят за това, да имат достатъчно разум да не предприемат подобни стъпки“, категоричен бе той.

Путин отрече да е искал да унищожи Украйна като държава и каза, че засега не вижда нужда да продължава масираните ракетни удари като тези, извършени в понеделник.

По думите на руския президент ударите са отмъщение за атаката срещу масивния железопътен мост на Русия към Крим. В петък беше обявено, че ремонтът на моста ще продължи до следващия юли.

Украйна засили призивите към Червения кръст да посети нейните войници, държани в плен в анексирания район на Донецк. Андрий Йермак, началник на кабинета на украинския президент, изиска Червения кръст да посети затвора “Оленивка” в рамките на три дни. Организацията обаче каза, че не може да инспектира съоръжението без разрешение от другата страна.

По-малко ракети

Някои експерти се съмняват дали Путин разполага с оръжия, за да повтори въздушните масови атаки срещу украинската инфраструктура, заявявайки, че вярват, че руските оръжейни доставки са на изчерпване – особено на модерни, прецизни ракети. Експертите посочиха използването от страна на Русия на ракети земя-въздух за поразяване на наземни цели, като индикация за недостиг на по-подходящи боеприпаси.

„Най-забележителното нещо в последните атаки е увеличеното използване на различни ракети срещу наземни цели“, казва Дъглас Бари, военен експерт в Международния институт за стратегически изследвания. Боеприпасите им са на изчерпване“, заяви сър Джеръми Флеминг, ръководител на британската разузнавателна агенция GCHQ.

Страх от нов ход

Инвазията на руския президент в Украйна значително увеличи броя на бежанците, като близо 8 млн. вече са регистрирани в цяла Европа – включително от самата Русия.

Но близо 30 хил. украинци, които наричат ​​Обединеното кралство дом в продължение на почти шест месеца, са изправени пред надвиснала криза, тъй като първоначалните им споразумения за настаняване приключват.

40-годишната украинка Анна Семененко и двете й деца – на 3 и на 13 години – живеят с двойка пенсионери от Оксфордшир, Джейн и Ник. „Чувствам се много виновна, че вече не мога да приемам украинци, защото сърцето ми иска да помогне“, казва Джейн.

Семененко е разтревожена за ефекта на войната върху децата й, защото може и да не намери алтернативно настаняване. Предстои им труден път, те нямат корени. Всяка промяна би била удар за тях“, казва дипломираният математик от Донецк.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *