Моята партия е партията на почтените българи демократи и родолюбци. Срещам ги по площадите в цялата страна. Това, което ги обединява, е убеждението, че този режим е компрометиран, че трябва да си върнем закона и справедливостта. Бъдете уверен, че ако се наложи да създавам партия, вие първи ще разберете. С тези думи президентът Румен Радев отговори на въпрос на водещия на „Панорама“ дали ще прави партия. После добави, че всичко зависи от времето и обстоятелствата. Радев подчерта, че в момента, като президент, има ясни конституционни задължения. И че отдавна е заявил, че подкрепя всяка една партия, която поставя България и българския народ на първо място.
Нима г-н Борисов управлява с парламент. Изобщо означава ли за него нещо парламентът?, попита държавният глава. Той бе категоричен, че смяната на режима на Бойко Борисов е належаща, защото тъкмо той, а не пандемията, са вкарали България в друг коловоз.
На въпрос какво е щяло да се случи, ако премиерът подаде оставка, а страната остане без парламент, държавният глава коментира: „Нима г-н Борисов управлява с парламент. Изобщо означава ли за него нещо парламентът?“.
Има обратна ситуация – вместо парламентът да контрорира правителството, премиерът контролира парламента. Премиерът може да отиде, да изпие едно кафе и да си тръгне с оставката на председателя на парламента, коментира Радев.
Запитан дали ако много го ядосат, ще направи партия, Радев отговори: Аз трудно се ядосвам, моята професия ме е научила да поттискам гнева и чувствата и това е полезно.
Помолен да коментира реакциите по повод неговия стиснат юмрук, с който той излезе в първия ден на протестите през пролетта, Радев даде за пример американските президенти Доналд Тръмп и Бил Клинтън. Много-много президенти, включително в тази кампания имаше стиснати юмруци, не го ли виждате, попита държавният глава. И обясни, че стиснатият юмрук е също знак за обединение, но срещу беззаконието и мафиотизираната държава.
Независимо каква е следващата управленска конфигурация, тя няма да работи ефективно за народа, ако с обединени усилия не сменим не просто партията на върха, а порочния модел на управлението, допълни той. И цитира немския социолог Роберт Микелс и неговия Закон на олигархията, където твърди, че всяка олигархия се стреми да се възпроизвежда не само по време на управлението, което я е създало, но и когато във властта дойдат други политически конфигурации. Управлението на Борисов не само, че не демонтира наследения олигархичен модел на прехода, но захрани още по-мощно задкулисие, което овладява институции и изсмуква огромни публични ресурси, коментира държавният глава.
Причината да се разделя с Калоян Методиев не е празненството на социалистите. Освобождаването му е резултат от общата ми оценка за неговата работа, коментира Радев по повод бившия шеф на кабинета си.
Има много хора във властта, които искат да разбият единството на левицата и те са в основата на тази интрига. Има много хора във властта, които искат да видят БСП разцепена. Но българските социалисти издигнаха кандидатурата ми за президент с очакване да се противопоставя на корупцията и беззаконието. И аз отстоявам това, а те ме подкрепят, увери държавният глава. И добави: „Убеден съм, че промяната в България не е възможна без хората отляво“.
Радев коментира и разрастващата се епидемия от коронавирус. В тази ситуация развитието на кризата с COVID-19 ще зависи много повече от отношението на хората, отколкото от действията на правителството, смята държавният глава.
Не съм срещу грижата за хората, а срещу лицемерието и евтиния популизъм, срещу липсата на реформи и на механизми за прозрачност при разходването на средствата, коментира още държавният глава.И критикува правителството, че през пролетта много бавно е започнало да взема мерки за справяне с икономическите и социалните последици от коронакризата.
Положително е и трябва да се помага и да се отнасяме с грижа за хората, но не можем да не мислим за перспектива и как ще осигурим приходи в бюджета след коронакризата, какво ще се остави на следващото правителство, допълни Радев. И напомни, че големият проблем е борбата с неравенствата и бедността, затова там трябва да се вземат спешни мерки, както потвърждавал и докладът на МВФ за икономическото състояние в България.
Заради всекидневните брифинги, хората загубиха доверие. Въпреки, че имаше предупреждения за втора вълна и твърденията, че болестта свободно се разпространява. В тази обстановка правителството бяга след кризата и ръси пари на посоки, подчерта той.
И призова: „Да сведем до минимум некомпетентното политическо вмешателство в кризата“. Хората загубиха вяра в управлението, каза още той. „Нека бъдем по-отговорни, да спазваме лична хигиена и дистанция. Нека пазим нашите лекари и медицински сестри, защото нямаме други, те работят на предела на силите си. Вярвам, че ако всички сме отговорни, ще преодолеем кризата“, бе призивът на Румен Радев.
Запитан дали дори коронакризата няма да е повод за обединение с Борисов, за да изведат двамата народа от кризата, Радев отговори: Трябва да има обединение около принципи, а не за корупционен комфорт.
Той разказа още, че България е взела домакинството на инициативата „Три морета“ въпреки вътрешната съпротива в страната ни за това.
Хилядите българи у нас и зад граница поискаха предсрочни избори. Осъзнавам – тежко е да се поеме наследството на Борисов, защото е съпътствано с тежки поражения на държавността, коментира Радев. Той критикува премиера, че контролира парламента, вместо да е обратното.
На въпрос дали България трябва да блокира Северна Македония по пътя й към ЕС, Радев отговори, че преди всичко страната ни трябва да отстоява своята история и език. Убеден съм, че работейки кооперативно с нашите братя, ние ще намерим правилните решения. Но след като договорът за добросъседство не ни водят до тях, ние ще намерим други средства, коментира президентът.
Но не България, а Република Македония е кандидат за членство и трябва сама да реши дали ше загърби поведението си досега. За мен е важно, че успях да убедя българското правителство, че не може да има безусловна подкрепа, напомняйки за свиканото от него преди година съвещание, на което е договорено да има национална рамка, коментира още държавният глава.
Смущава ме мълчанието на правителството ни – то има позиция, но не казва по какви механизми ще я постигне. Радев предложи да има нова глава в преговорната рамка със Северна Македония, в която да бъдат разписани българските искания. А да не е само позиция.