„Този служебен кабинет е модел за излизане от безпътицата”
„Разбира се, че президентът носи отговорност за назначаването на служебното правителство. Така е по Конституция и аз не бягам от тази отговорност“, това заяви пред БНР в неделя президентът Румен Радев.
По думите му, той винаги се е водил от отговорността за бъдещето на България и по този критерий е подбирал министрите в кабинета, без оглед на техните партийни пристрастия.
„Страхът все още не е отхлабил своя обръч и трудно хора се решават да заемат такава позиция точно сега. Тя е натоварена с много отговорност. Все още отишлата си съвсем скоро власт разполага с всички механизми – финансови и властови, но въпреки това има хора, които могат да застанат с лицето и с биографията си и да поемат тази отговорност… Моите изисквания съм ги задал в началото, оттам нататък министрите имат пълната свобода да си подбират екипите и как да изпълняват тези задачи“, каза Радев.
Според него този служебен кабинет е модел за излизане от безпътицата, в която се намира в момента България. „45-ото Народно събрание показа точно тази безпътица“, уточни той.
Президентът се опасява, че може тази година може да се стигне до трети парламентарни избори.
„Надявам се партиите да проявят отговорност и да съставят правителство в рамките на следващия парламент. Не е добре да нямаме парламент. България е парламентарна република, тя се крепи на парламента като основен държавен орган, който не само има законодателни функции. Народното събрание контролира изпълнителната власт – една функция, която беше отслабена значително по време на управлението на г-н Бойко Борисов“, каза Радев.
Според него има „заложени бомби под това правителство (служебното), които са на дистанционно управление“.
„Правителството на Бойко Борисов отказа да внесе актуализация на бюджета, което върза ръцете на този кабинет. Той трябва да търси допълнителни възможности. Това допълнително го натоварва. Отишлото си правителство абдикира от една изключително важна задача за управлението на България – да депозира неговия План за възстановяване и устойчивост в ЕК. По този начин отново постави служебния кабинет в една изключително трудна ситуация“, обясни позицията си президентът.
По думите му, в рамките на дни ще бъде решено дали планът да бъде внесен във вида, в който е изготвен, като така всички негови пасиви ще бъдат „хвърлени върху служебното правителство“, или ще бъде актуализиран.
Държавният глава заяви, че националната цел е укрепването на държавността и добави очакването си „служебното правителство да направи първата крачка в тази посока“.
„Няма как олигархията – Васил Божков или който и да е олигарх, да стане олигархия на Радев. Ние имаме различна ценностна система с предишния премиер, те дори не се пресичат“, каза Румен Радев, коментирайки направените от представители на ГЕРБ спекулации, че в правителството, съставено от него, има хора, близки до обвиняемия бизнесмен Божков.
„Когато има политически риск от експроприация на бизнеса, било то от държавата или от олигархични кръгове около управляващите, когато има вмешателство в работата но регулаторните органи, когато законодателството е абсолютно непредвидимо и когато съдебната система не може да защити хората да правят конкурентен, открит и честен бизнес, виждаме какви са резултатите – не са в наша полза. Тези неща трябва да променим. България има огромен потенциал. България има прекрасни хора и дадености, но това, което не сме имали, е адекватни институции, които да дадат възможност на тези хора да разгърнат своя потенциал тук – в България“, каза Радев, коментирайки въпроса за изтичането на хора и пари извън страната.
Той коментира и издигнатия от него по време на миналогодишните протести лозунг „Мутри, вън!“, както и заявката служебното правителство да осветли нередности в предходното.
„След като в страна, макар и член на ЕС и НАТО, министър-председателят спи с пистолет до главата си, въпреки че НСО го пази, това означава, че в тази страна има мутри. След като има шкафчета на управляващи, натъпкани с евра и злато, това означава, че има мутри. Защото, ако това е вярно, тези пари не са от заплати, значи някой трябва да е рекетиран, значи има мутри. След като прокуратура, ДАНС, КФН изпращат да размазват физиономии на неудобни бизнесмени, значи има мутри. Разбира се, че тези хора се притесняват да не би да изплуват злоупотребите им, притеснения, че ще бъдат отбити от потоците на публичните финанси, където досега е имало безнаказано гребане. И най-вече притеснение да не би да се проведат честни избори, защото те могат да доведат до една друга политическа конфигурация“, заяви президентът.
По думите му, там, където има свободни медии, корупцията е сведена до минимум и има висок социален стандарт: „Където медиите са смачкани, има корупция и бедност и неравенства“.
„Всички очакваме прокуратурата да влезе в своята законова роля. Управляващите до момента са свикнали прокуратурата да бъде гарант за тяхната безнаказаност, но виждаме, че режимът рухва и пред прокуратурата има дилема- – дали да започне работа в интерес на обществото, или да бъде завлечена от този рухващ режим“, заяви Румен Радев.
По думите на държавния глава е илюзия да се мисли, че за два месеца може да бъде направена ревизия на управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов:
„Нито от служебния премиер Стефан Янев, нито от мен е произнасяна думата ревизия. Това, към което трябва да се стремим, е откритост. Много е трудно тя да се постигне дори и в благоприятна административна среда. Това е огромна по обем дейност, която трябва да бъде проверена. Още от лятото на миналата година, когато започнаха протестите, вървяха различни сигнали за изнасяне, унищожаване и подправяне на документи. Всеки министър в рамките на своята дейност, ако открие такива документи, те трябва да станат публични“, каза Радев.