Групата на ГЕРБ-СДС напусна залата, след като Радев заговори за „мафиотизацията“

 

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова положиха клетва пред Народното събрание на тържествена церемония.Пред народните представители той обяви, че преди пет години е обещал да работи за единението и добруването на народа.

„В България е налице антимафиотски консенсус“, каза президентът в своето обръщение към депутатите.Той заяви, че ключово е връщането на държавността, включително бърза реформа на прокуратурата, защото иначе може да се отвори пътя към реваншизъм. Групата на ГЕРБ-СДС напусна залата, след като Радев заговори за „мафиотизацията“ на страната.

Едно от ключовите му послания бе за грижата към човека, което надвишава макроикономическите цели, които са били преследвани от досегашните правителства. „Неотложно трябва да инвестираме в младите българи, Залогът е оцеляването ни като народ. Това е нещо, от което няма да се ползва сегашното поколение политици. Времето на стратегии приключи. Трябва да се действа веднага“, каза Радев.

„Гражданският бунт срещу мафиотизацията на властта извади на похвърхността факти и процеси, които бяха премълчавани. И на мен не ми е приятно, но предпочитам истината“, каза още той и призна, че събитията от 2020 година, които бяха белязани от масови граждански протести, са го принудили да излезе от строгата конституционна роля на президента.

„Налагаше се едновременно да катализираме обществената трансформация, но и да бъдем стожер на стабилността в период на остра криза на доверие в политическата класа“, заяви Радев и допълни, че демонтажът на стария управленски режим ще отнеме време и обеща да продължи да бъде критичен към законодателната и изпълнителната власт, ако вижда грешки.

Сега Радев казва, че ще обърне своя дневен ред към дългосрочните цели на нацията–“далеч отвъд хоризонта на политическите мандати“. Той спомена овладяването на демографската криза, справянето с бедността и неравенствата, повишаването на стандарта и качеството на живот; духовното развитие, гарантирането на суверенитета и сигурността; отстояването на националните интереси и достойнствои утвърждаване на позитивния образ на страната ни навън.

“Първият президентски мандат се случи в драматично време, в което старият, авторитарен модел на управление достигна своя апогей, докато в обществото нарастваше негодуванието от корупцията, беззаконието и пропагандата, на които той се крепеше“, заяви Румен Радев

Като предизвикателства пред обществото през следващите години той определи връщането на доверието в институциите и справяне с партизираната администрация, покварените медии, безнаказаната корупция, злоупотребите с власт и дълбокото социално разслоение.

“Наивно е да мислим, че след като повече от десетилетие допуснахме да крепне корупцията и да се шири произволът, от днес за утре ще върнем България в коловоза на правото и демокрацията“, каза от парламентарната трибуна президентът Радев.

В обръщението си държавният глава подчерта, че първото предусловие за успеха на обществото е свободата и достойнството на личността. “Демокрацията и правовата държава са фундаментът, който трябва да възстановим“, каза Радев.

„Държавата занапред не бива да се управлява през екрана, под масата, по телефона или зад кулисите. Корупцията трябва да бъде съкрушена, за да оцелеем като държава и общество“, обясни държавният глава.

“Партиите и политиците, които споделят каузата в България да се установи върховенството на правото и здрава и прозрачна медийна среда, да се изгради добре уредена държава с ефективни институции, могат да разчитат на разбирането и подкрепата на президентската институция“, каза Радев

Президентът призова за ясно изразена политическа воля и конституционни промени, които да не се изчерпват само с ревизия на съдебната власт в посока отговорна и ефективна прокуратура, а да включват и разширяване на гражданското участие в управлението на държавата и засилване на гаранциите за защита на човешките права.

„След три десетилетия от началото на демократичните промени следва да покажем зрялост в убеждението си, че основната конституционна ценност е човекът“, допълни Румен Радев. Той призова политиците да спрат да гледат на българина като на работник и данъкоплатец, а като на човек.

Справянето с демографската катастрофа президентът определи като друга стратегическа цел, за която е необходим консенсус.

“Нацията ни преживява прехода като травма, сравнима с война. Време е за дългосрочни, финансово осигурени политики за намаляване на смъртността, увеличаване на раждаемостта и ограничаване на емиграцията. Благотворителността не може да замести държавната грижа. Пазарът и пиарът не могат да компенсират липсата на работещи социални механизми“, подчерта Румен Радев.

Според президента консенсус трябва да се формира и около каузата за просветена и образована нация.

В 11.00 часа патриарх Неофит ще посрещне в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ президента и вицепрезидента и ще отслужи тържествен молебен по повод предстоящото им встъпване в длъжност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *