Дълго време в общественото пространство се разпространяваше тезата, че генерал Румен Радев е предложен за президент от Корнелия Нинова. Независимо дали това е така, факт е, че в продължение на години тя си приписваше като своя заслуга победата на подкрепения от БСП кандидат-президент.

Президентството зае и активна позиция в подкрепа на гражданското общество, което се надигна срещу правителството на ГЕРБ, което няма как да не се оцени положително от българските социалисти (да се надяваме, че и от ръководството им).

Но изглежда, че в отношенията между „Позитано-20“ и „Дондуков“ е настъпил голям обрат и може би дори разрив.

Началникът на кабинета на президента Радев, Калоян Методиев обяви, че заради несъгласия с политиките, напуска позицията си. Разбира се, повдига се въпросът, с кои позиции на президентството не е съгласен г-н Методиев. Ето какво написа той в социалните мрежи:

„Напускам президентската институция поради разминаване в оценките, методите и целите на политиката (не в конюктурен смисъл).“

Още по-интересното е, че това беше обявено броени дни след като г-н Методиев беше видян да се присъединява към скъпарския купон, който Нинова организира на Боровец за най-верните си подчинени.

Още тогава писахме, че няма как мероприятието да е било само разпивка за няколко десетки хиляди лева, а най-вероятно става въпрос за кроене на планове за пренареждането на Националния съвет на БСП и инфилтрацията му от ниновисти, както и разбира се, на депутатските листи.

И тук е редно да припомним няколко момента от биографията на г-н Методиев. От 2001 до 2003 г. той е международен секретар на Младежкото СДС и представлява партията в младежките структури на дясната Европейска народна партия (същата, която до последно подкрепяше оставането на Бойко Борисов на власт в наше време).

На изборите през 2005 година г-н Методиев е водач на листата на дясната ОДС за Търговище, но през есента напуска СДС след скандал. По-късно основава малка дясна партия с „консервативна ориентация“.

Т.е. пред нас има човек, чиято политическа биография е преминала под знака на българската градска десница. Нещо, с което може да се „похвали“ и самата г-жа Нинова, която по време на приватизацията е свързана с десницата на тогавашния премиер Иван Костов.

Има голяма вероятност г-н Методиев да присъства в листите на БСП, а може би дори и да води някоя от тях. Засега това не може да се потвърди със 100 % сигурност, но много скоро ще разберем.

И тук отново възниква въпросът, защо бившият седесар Методиев напуска президентството освен, разбира се, за да стане депутат? Може ли това да е индикация за нещо друго?

Повече от логично и видимо е, че това е сигнал за напрежение между „Дондуков“ и „Позитано-20“. Човек на президента напуска с гръм и трясък институцията, обявявайки, че не е съгласен с методите и целите на политиката й, а в същото време го виждат на срещи с Нинова. Със сигурност двамата не са дискутирали философски въпроси или вицове и то точно на среща, на която почти сигурно са се крояли планове за листите на БСП и другите планове на новата стара председателка.

Не е невъзможно и г-н Методиев да не е напуснал президентската институция по собствено желание, а да е бил „помолен“ да го направи, може би дори от самия президент. Каква може да е причината за такъв ход от страна на Румен Радев?

Очевидно несъгласие с Корнелия Нинова, а може би дори и зараждащ се конфликт. Президентът стана символ на гражданското общество и затвърди позицията си, колкото и да не им се харесва на някои. В същото време не е тайна, че г-жа Нинова се опитва да контролира и доминира всичко и всички. Може би има конкретна причина за разрива между тях, но в нейната основа най-вероятно седи именно принципното несъгласие на бившия командир на ВВС, който като офицер едва ли ще допусне да бъде контролиран и направляван от прищевките на политици и представители на задкулисието в България.

Още повече, че в момента публичният образ на г-н Радев е изключително крехък от гледна точка на това, че правителството ще използва всичко за да го оклевети и очерни, тъй като той се превърна в сериозна заплаха за статуквото в България.

Предстои да видим как ще се развият отношенията между Румен Радев и БСП в лицето на Корнелия Нинова, но няма съмнение, че нещата не вървят, както председателката на червените е искала и планирала. Това се доказва от факта, че след вероятното си прогонване от президенството, г-н Калоян Методиев почти със сигурност ще влезе в редените от Нинова и задкулисните играчи, които са с нея, листи.

И тук идва логичният въпрос, какво ще стане с БСП, която подкрепи президента Радев, ако той влезе в конфликт и с Корнелия Нинова? Факт е, че самата тя няма особено висок рейтинг сред българското общество, за разлика от президента, който е най-харесваният и уважаван представител на държавата у нас.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *