Избраните от парламента Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва като конституционни съдии в петък, а отсъствието на президента Румен Радев дори не бе отчетено от председателя на Конституционния съд (КС).
Церемонията бе водена от председателя на КС съдия Павлина Панова, която обеща, че институцията ще продължи да отстоява своята независимост и след това даде ход на клетвата.
„Конституционният съд е независим. В своята дейност се уповава на Конституцията и на Закона за конституционния съд. Конституционният съд отстоява своята независимост, това ще прави и занапред“, каза Панова, която е един от най-уважаваните български юристи в момента.
През следващите няколко месеца Конституционният съд трябва да разгледа делото за начина, по който Белазелков и Атанасова бяха избрани за негови членове. Това задължи предварително действищите членове на КС да останат напълно неутрални по време на церемонията и просто да изпълнят волята на парламента.
„През повече от 32-годишното си съществуване Конституционният съд е отстоявал своята независимост, това ще прави и занапред. Конституционният съд, като висша юрисдикция, е изградил своя професионализъм и авторитет, който трябва да се пази и да се развива за в бъдеще. От всеки конституционен съдия се изисква да спазва принципите на безпристрастност, независимост и обективност, за да отговаря на високите стандарти на професионализма на Конституционния съд, какъвто е бил до момента и какъвто трябва да се запази за в бъдеще“, каза съдия Панова по време на своята реч.
След това председателят на КС прочете клетвата, която бе повторена от Борислав Белазелков и Десислава Атанасова. Двамата подписаха клетвените си листове и бяха облечени в тоги на съдии от КС. След това бе изслушан националният химн и съдиите си тръгнаха.
На церемонията присъстваха председателят на парламента Росен Желязков и председателите на върховните съдилища Галина Захарова и Георги Чолаков.
Изборът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков бе атакуван пред КС от президента Румен Радев и опозиционните партии БСП, ИТН и „Възраждане“. Основният юридически аргумент е, че мнозинството в парламента не се съобрази с тълкувателното решение на КС, че двамата нови конституционни съдии нямат право на пълни мандати.
Народното събрание взе изрично решение, че Атанасова и Белазелков са избрани в КС за пълен мандат от 9 години. Политическият проблем бе непрозрачният подбор на кандидатите, които бяха договорени непрозрачно между формациите в сглобката.
Двамата нови конституционни съдии игнорираха призивите на адвокатурата да проявят достойнство и да се откажат от КС.
В началото на седмицата стана ясно, че Радев няма да присъства на клетвата. Преди години по този начин Росен Плевнелиев провали встъпването в длъжност на Венета Марковска и тя не стана член на КС въпреки че бе избрана за такава. В случая с Марковска обаче президентът получи подкрепата на тогавашния председател на КС Евгени Танчев, който бе привлечен като съучастник.
В случая Павлина Панова остана напълно неутрална и не се стигна до политически циркове. През следващите няколко дни трябва да стане ясно дали Белазелков и Атанасова ще си направят отвод от делото за избора им.
Радев, Нинова, Борисов и Пеевски
„Полагането на клетва за спазване на Конституцията на фона на сериозните съмнения за нейното нарушаване е несъстоятелно, е позицията на президента. Държавният глава не приема думите да противоречат на действията, а церемониите да заменят принципите“, обяви прессекретариатът на президента пред клетвената церемония.
В съобщението за предстоящата церемония в КС, пуснато в четвъртък, Радев бе написан като един от участниците в церемонията.
Държавният глава се изяви като един от най-големите противници на встъпването на Атанасова като конституционен съдия. Наскоро той призова церемония за клетва да не се насрочва и сезира КС.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов очаквано обяви, че не вижда проблем с отсъствието на президента Румен Радев от клетвата.
„Не знам каква е била програмата на президента, за да коментирам най-прозрачната процедура. Изслушване, после дебат в парламента цял ден. Той като избира, го прави еднолично. Поздравявам Белазелков и Атанасова и им пожелавам да спазват законите на страната“, каза Борисов.
Той обаче избегна директен сблъсък с Радев по темата. „Не съм аз този, който давам оценка на държавния глава. Оценката се дава на избори, той беше избран“, заяви лидерът на ГЕРБ.
Борисов изрично уточни, че Десислава Атанасова не е член на партия ГЕРБ, защото е подала оставка още преди изслушването си.
„Атанасова вече не е член на ГЕРБ. Отношенията с нея ще са както с другите конституционни съдии“, каза Борисов.
Лидерът на групата на ДПС Делян Пеевски също се изказа по темата за отсъствието на Радев. „Без значение е. Той е просто един гост. Няма значение, че не е бил“, каза санкционираният от САЩ за корупция български политик. Преди два дни Пеевски дори поиска оставката на президента заради позицията му срещу Атанасова и Белазелков.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова оцени като положително решението на президента Румен Радев да не присъства на клетвата. „Това беше нашият призив и той го послуша“, каза Нинова.