Ще бъдат върнати над 150 млн. лв. на клиентите

Намаляване цената на руския природен газ за България с 40.3 процента са договорили финално „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“ след седем месеца тежки преговори за изпълнение на ангажимента към Европейската комисия от страна на руския монополист. Връщането на подписания от страна на „Газпром Експорт“ договор е станало във вторник сутринта в деня, в който България чества своя национален празник.

С това руснаците очевидно се опитват да придадат символен жест на предоговарянето на условията по договора и той да изглежда като подарък послучай Освобождението на страната ни. Реално новите условия са били уточнени още преди седмица, но от „Газпром“ са бавили връщането на документа до 3 март. Премиерът Бойко Борисов обаче отбеляза символиката.

Спадът на цената всъщност е резултат от тежки преговори между „Булгаргаз“ и „Газпром“ като шефът на българското дружество Николай Павлов посочи пред журналисти, че дори се е наложило включването на контролирания управител по изпълнението на ангажиментите от страна на „Газпром“. Това означава, че се е наложило прилагането на известен натиск върху руския монополист да спази приетите от него условия, за да не бъде глобен с милиарди евро за злоупотреба с монопол на осем европейски пазара, след които и българският.

Така от 1 април 2020 г. цената на газа за вътрешния пазар ще е  26.40 лв./МВтч без ДДС и такси за пренос и достъп зо мрежата при сегашна от 44 лв. Тя ще влезе в сила със задна дата от 5 август 2019 г., когато е поискано намалението, обясни пред журналисти на извънреден брифинг Павлов. Това означава възстановяване на 150 млн. лв. без ДДС на клиентите на „Булгаргаз“ и съответно на техните потребители.

Вече цената на руския газ ще се определя по нова формула, в която превес ще имат стойностите на европейските газове хъбове и малка част ще се влияе от петролните пазари. Освен това размерът ѝ ще се определя всеки месец. Сегашното намаление отразява не само цените на европейските газови пазари  но и курса на долара към 2 март 2020 г.

Досега цената на руския газ се формираше изцяло от петролните стойности за шест месеца назад, което не позволяваше достатъчно добро възползване от моментите на спадове.

„Това е най-голямото намаление в историята на търговките ни отношения с „Газпром“, заяви на брифинга Николай Павлов. По думите му предстои „Българгаз“ да поиска от Комисията за енергийно и водно регулиране да утвърди нови цени на природни ягаз със задна дата – от 5 август2019 г. до 31 март 2020 г. и на тяхна база да започне възстановяване на надплатените от клиентите суми. До месец след приемането на тази цена на газа със задна дата потребителите ще си получат парите, каза газовият шеф.

От 1 април, за когато досега „Булгаргаз“ изчисляваше поевтиняване от 2.4 процента, ще се внесе нова цена, която ще отразява постигнатите сега договорености, стана ясно от думите му.

„Българският пазар вече е либерализиран и всички постигнати от „Булгаргаз“ сделки за алтернативен внос спомогнаха за постигнатите резултати“, отбеляза още Павлов.

„Седем месеца вървяха тези преговори и трябваше да търпим критики от хора които не правят разлика между търговски и политически преговори“, заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов.

„Днес ни върнаха договора подписан, който е с най-голямата намаление от всички държави, които предоговориха цените си. Не е 4 процента намалението, а над 40 процента“, допълни той.

„Има символика. Благодаря и на колегите от Руската федерация, защото никога не сме отричали тяхната заслуга, точно обратното, винаги сме благодарили и сме изказвали своята признателност за жертвите и помощта, която са оказвали на  България по време на войната, и за освобождението ни“, заяви министър-председателят.

България последна от осемте засегнати държави от Източна Европа постигна споразумение с „Газпром“ за намаляване на цените му, заради което правителството на Бойко Борисов отнесе много критики за пропуснати възможности.

„Този половин милиард куб. м втечнен газ (който „Булгаргаз“ внесе през 2019 г. – б.а.) и двата интерконектора изиграха своята роля. Добре свършена работа“, отсече Борисов. „Диверсификацията и конкуренцията показват как падат цените на газа“, допълни той.

„Постигнатото намаление на цената на природния газ е безпрецедентно, българските индустриални и битови потребители ще се възползват от пазарни цени“, коментира и енергийният министър Теменужка Петкова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *