САЩ разглеждат възможността за постоянно предислоциране на част от Втори бронетанков полк на американската армия от Германия в друга европейска държава която се намира по-близо до Русия, обяви военният министър Марк Еспър, цитиран от ТАСС.

„…Моите срещи наскоро с министрите (на отбраната) от Румъния и България, а също кореспонденцията, получена от балтийските държави (сочат), че сега има реална възможност за изнесено напред съхранение на Втори бронетанков полк в някои страни на постоянна основа“, заяви Еспър пред вашингтонския Атлантически съвет. Той разкри още, че заради противодействието срещу Русия и Китай САЩ ще укрепват военните съюзи и партньорства с други страни.

През юли Еспър говореше за предстоящото изтегляне от Бавария на Втори бронетанков полк от 4500 военнослужещи. Той твърдеше, че тази бойна част ще бъде върната в САЩ. На 29 юли той обяви също за изтеглянето от Германия на 11 900 военнослужещи. По думите му 6400 от тях ще се върнат в страната си, а около 5600 ще бъдат предислоцирани в Италия и Белгия, като в самата Германия ще останат максимум 25 000 американски офицери и войници. За тези планове говореше и президентът Доналд Тръмп.

Разяснявайки думите на министър Еспър, представител на американските военни кръгове заяви пред ТАСС, че става дума за евентуално ротационно присъствие на американски войски. „Възнамеряваме да разположим американските сили на източния фланг на НАТО на постоянна ротационна основа, за да изпълним насоките, определени от министъра на отбраната“, каза военният офицер. По думите му „споразумението за разширяване на отбранителното сътрудничество с Полша, двустранното взаимодействие наскоро с министрите на отбраната на Румъния и България и консултациите с нашите съюзници в Балтийско море ни дадоха възможност да помислим за разполагане на нашите въоръжени сили в тези страни“. „Все още няма окончателни решения за тези действия. Процесът на планиране на предложените стъпки продължава“, добави събеседникът

Марк Еспър разкри още на семинара, че заради противодействието срещу Русия и Китай САЩ са разработили всеобхватен подход за укрепване на военните съюзи и партньорства с други страни.“За да се отговори на изискванията за конкуренцията между великите държави на XXI век, аз разпоредих политическият отдел на Пентагона да разработи първия по рода си всеобхватен стратегически подход за укрепване на съюзите и строителство на партньорства. В миналото нашето международно взаимодействие се определяше от нашите регионални приоритети и интереси. Но сега ние се намираме на етапа на конкуренция между великите държави, която е глобална по своята същност. Тази реалност изисква общ набор от приоритети на апарата на министерството на отбраната, на Комитета на началник щабовете…и бойните командвания, насочващи нашето взаимодействие с чуждестранните колеги и повишаващи нашата ефективност“, изтъкна Еспър.

На същия семинар той разри още, че САЩ възнамеряват да разположат в Европа и Азия такова количество ракети със среден и по-малък обсег, с каквито разполагат Русия и Китай. „Китай разположи в Индо-Китайския регион голямо количество ракети, много повече от 1000 ракети със среден и по-малък обсег. И Русия направи същото в нарушение на договора“ (за този клас оръжия), цитира го пак ТАСС.

Междувременно САЩ обявиха, че искат незабавна среща с Русия, да бъде удължен договора за стратегическите нападателни оръжия, след като Москва подкрепи предложението на Вашингтон за замразяване броя на ядрените бойни глави, информира АФП. Въпросният договор изтича идния февруари.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *