Броят на новите случаи на заразени с коронавирус в САЩ през изминалото денонощие достигна 45 242 души, съобщава БГНЕС. По данни на университета „Джон Хопкинс”, броят на починалите от COVID-19 пациенти в страната е надхвърлил 125 000. Според информацията на университета, за целия период на пандемията в Съединените щати са регистрирани 2 467 510 случая на заразяване, а повече от 663 000 души са оздравели. По-рано президентът Тръмп обяви, че на фона на ръста на новите случаи в страната намалява броят на починалите от коронавирус.
Драстичният скок, наблюдаван през изминалите няколко дни, доведе до промяна в политики, съобщава в същото време БНР. След като по-рано този месец губернаторът на втория по големина щат – Тексас, отвори заведения и бизнеси, сега разпореждането е за затваряне на барове и ресторанти и за въвеждане на по-строги рестрикции на фона на над пет хиляди пациенти с коронавирус в болниците. Подобни забрани бяха въведени и във Флорида. Скокът в случаите се приписва на млади хора, които са решили да напълнят заведенията, отворили врати по-рано този месец.
Вицепрезидентът Майк Пенс нарече “окуражаващи” информациите, че половината от нарасналия брой случаи са сред хора под 35 години, защото тенденцията е по-младите да се сблъскват с не толкова сериозни усложнения.
Световната икономическа криза, породена от коронавируса, може накрая да погълне един трилион долара ресурс на Международния валутен фонда, обяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от БНР. Същевременно тя отбеляза, че още не се е стигнало до тази ситуация,
На конференция, организирана от „Ройтерс“, тя отбеляза, че засега не е ясно дали икономическото възстановяване ще става без пробив в усилията за изработване на ваксина и вирусът ще продължи да се разпространява по света. Страните членки на МВФ са в готовност да му окажат допълнителна подкрепа при нужда, добави Георгиева.
Във вторник фондът прогнозира, че предстои по-дълбока от очакваната глобална рецесия заради фалитите на бизнеси, ограниченията за пътуване и мерките за социално дистанциране, които все още са в сила в много страни. Очаква се световният БВП да се свие с 4,9 на сто през тази година, а до края на следващата общите загуби ще са с обем до 12 трилиона долара.