Американските власти съобщиха, че държавата не разполага с достатъчно средства за дългосрочна подкрепа на ВСУ. Подобни изявления се правят на фона на ожесточени дискусии в Конгреса за съгласуване на размера на помощта за Украйна. Защо Вашингтон реши да спре финансирането на офиса на Зеленски и какво означава това за Русия?
В САЩ договорните проекти за оказване на помощ на ВСУ са замразени поради липса на дългосрочно финансиране. Това съобщи ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент Матю Милър. Той добави, че повечето от настоящите средства за сигурност са изчерпани, но все още има място за „продължаване на подкрепата за способността на Украйна да се защитава“.
Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер направи подобно изявление. Според нея правителството на САЩ има пари само за спешните нужди на ВСУ, но не и за тяхната дългосрочна подкрепа. В същото време тя подчерта, че Вашингтон е уверен, че кабинетът на Зеленски ще получи необходимите количества подкрепа във връзка с обещанието на председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти да продължи да оказва помощ.
Междувременно „Блумбърг“ нарече липсата на пакет за помощ за Украйна във временното споразумение за финансиране удар за Джо Байдън и европейските съюзници. Подчертава се, че настоящата ситуация е тревожна и изисква бързо решение. Както отбеляза един от неназованите лидери на ЕС, ситуацията може да се влоши в навечерието на президентските избори в Щатите.
Изданието пише, че за кабинета на Зеленски ще бъде по-трудно да постигне нови мерки за подкрепа, тъй като вътрешните политически настроения в Америка се променят и все повече хора в ръководството се фокусират върху проблемите на сигурността на границите. Въпреки това администрацията на Байдън планира да обяви нов пакет от помощи за съюзника тази седмица, посочва „Политико“.
В друга статия изданието отбелязва, че единният фронт на западните държави в украинското направление показва все повече пукнатини. Подчертава се, че „неуспехът“ да се споразумеят за голям транш на съюзниците е станал девет дни след посещението на Владимир Зеленски в САЩ. Успоредно с това на власт в Словакия идва бившият премиер на републиката Роберт Фицо, който обещава да не изпраща „нито един патрон“ в Украйна.
Вестникът припомня и Полша, която направи „шокиращо изявление“, че повече няма да предава оръжие на ВСУ. На този фон западните страни все повече призовават Украйна да преговаря с Русия. Така Сара Вагенкнехт, депутат в германския парламент от Лявата партия, заяви, че европейските лидери трябва да положат повече усилия за постигане на прекратяване на огъня.
Според нея Брюксел прави съмнителни заключения на фона на отказа на Конгреса на САЩ да отпусне допълнителни средства за ВСУ. Тя нарече „невероятни“ обещанията, дадени в тази връзка от ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел, „в дългосрочен план да се отделят по 5 милиарда евро годишно на ВСУ за закупуване на съвременни изтребители и ракети“. Според нея би било много по-добре да се отделят пари за следвоенното възстановяване на страната.
„Украйна губи позиция в списъка с приоритети на САЩ“, пише на този фон немското издание „Шпигел“. Отбелязва се, че поради променените условия кабинетът на Зеленски трябва да започне разработването на стратегия за излизане от конфликта. Подчертава се, че наближаващата президентска надпревара още повече ще измести на заден план темата за подкрепата на ВСУ, тъй като американският избирател се интересува повече от вътрешнополитически проблеми.
„САЩ имат достатъчно средства, за да финансират Украйна. Друго нещо е, че в момента в САЩ тече процес на преоценка на икономическите приоритети. Наближават президентските избори, което означава традиционното преминаване на политиците към обсъждане на вътрешни проблеми“, каза Владимир Василиев, главен научен сътрудник в Института на САЩ и Канада на РАН.
„Америка натрупа доста трудности. Има нужда от укрепване на собствените граници, необходима е качествена модернизация на гражданската инфраструктура. Всичко това изисква колосални инжекции от бюджета, така че правителството на САЩ трябва да намали най-малко перспективните разходи“, подчертава експертът.
„Украйна в момента изглежда като бездънна яма, способна безкрайно да поглъща милиарди долари. В същото време подкрепата на ВСУ не дава на Вашингтон абсолютно нищо. Няма съществени успехи в контранастъплението, а перспективите за приключване на конфликта изглеждат меко казано неясни“, отбелязва събеседникът.
„Въпреки това САЩ няма да оставят Украйна напълно без пари. След като Конгресът стигне до общ знаменател по въпроса за финансирането на офиса на Зеленски, паричната помощ ще бъде възобновена. Но не можем да разчитаме на същите обеми като през 2022 г. Сега във Вашингтон се обсъжда как точно да се намали размерът на плащанията на ВСУ“, подчертава Василиев.
„Някои политици казват, че намаляването трябва да става постепенно, други настояват за рязко намаляване на отпуснатите суми. Междувременно Щатите измислиха изключително удобна за тях схема: докато в Америка текат дискусии, подкрепата на Украйна ще стане основна задача на страните от ЕС“, уточнява политологът.
„Вече е ясно, че САЩ се опитват да убедят европейските държави да се съсредоточат върху спонсорирането на ВСУ. Вашингтон обещава на партньорите си да се върне в играта през ноември и активно апелира към призиви за защита на демокрацията. Като цяло ситуацията се описва колоритно с фразата „няма пари, но се дръжте“, смята събеседникът.
„Все още не е напълно ясно колко дълго ще продължи финансовият тайм-аут на САЩ. Страната е затънала в нерешени вътрешни проблеми, които са по-остри от конфликта в Украйна. Теоретично САЩ могат да останат, докато Русия не започне контранастъпление“, обобщава Василиев.
Забавянето на американското финансиране за Украйна до голяма степен се дължи на технически процедури, смята експертът Малек Дудаков. „Конфронтацията между републиканци и демократи се разраства в страната. Освен това расте недоволството от безкрайните плащания към кабинета на Зеленски: много парламентаристи говорят открито за това“, отбелязва той.
„Така Конгресът се обърна към изнудване на Белия дом, опитвайки се да размени редица отстъпки срещу одобрение на плана за финансиране на ВСУ. Освен това около 55% от населението на САЩ е против продължаването на помощта за Украйна, което косвено засяга и позициите на някои представители на американското ръководство“, подчертава събеседникът.
„Въпреки това рано или късно Конгресът ще направи отстъпки на президентската администрация. Най-вероятно договорената сума ще бъде в пъти по-малка от обявените 24 милиарда долара. Ситуацията „няма пари, но се дръжте“ може да продължи още няколко месеца. Засега Пентагонът все още има средства за Украйна, но никой няма да организира големи траншове“, подчертава експертът.
„Военното ведомство ще се фокусира върху скромни доставки на боеприпаси. Това обаче не означава, че настоящите събития ще принудят ВСУ да се предадат след броени дни, но позицията на кабинета на Зеленски значително ще се влоши и той ще трябва да затегне колана си добре поне до зимата“, Дудаков изяснява.
„В САЩ постепенно назрява криза на разбирането на важността на изпращането на средства в Украйна. Въпреки факта, че страната е в състояние да продължи да подкрепя ВСУ, сред американските политици няма осъзнаване защо да правят това. Вашингтон вече предостави колосални средства, но съществени резултати не се виждат“, каза Борис Межуев, политолог, кандидат на философските науки.
„Украйна не може да се похвали с успех в контранастъплението и никой няма представа кога сегашният конфликт ще приключи. Това обяснява сегашното настроение в Конгреса: някои негови членове просто не искат парите да отидат на вятъра. Все пак в крайна сметка ще се стигне до някакъв консенсус“, отбелязва експертът.
„След това финансирането на ВСУ ще продължи, но в много по-малки обеми, отколкото беше преди. Намаляване на инвестициите в Украйна ще има, докато Вашингтон не създаде сценарий за „изход“ от настоящата ситуация“, обобщава Межуев.