Спорът около собствеността на машините за гласуване все още не е решен. Фирма „Сиела Норма“, която доставя устройствата, настоява Централната избирателна комисия (ЦИК) да плати 14.4 млн. лева наем за използваните по време на вота на 11 юли машини, защото смята, че те все още са нейна собственост.
Освен това „Сиела Норма“ заявява, че ако ЦИК не притежава машините за предстоящите на 14 ноември избори, то отново ще иска наем от по 1500 лева на устройство за всеки тур по отделно, както и 543 000 лева наем на склада, в който се съхраняват те.
Проблемът със собствеността на машините продължава от април насам.
За тогавашните избори ЦИК обяви обществена поръчка за доставката на 9600 устройства на стойност 36 млн. лева без ДДС, а след това подписа и договор със „Сиела Норма“. В договора обаче бе записано, че държавата придобива собствеността на устройствата и софтуера за тях след плащането и подписването на окончателен приемно-предавателен протокол. И досега обаче ЦИК и фирмата спорят дали софтуерът е бил предаден във вид, в който държавата да го ползва и модифицира без намесата на „Сиела Норма“.
Според ЦИК обаче машините не са собственост на фирмата, защото вече са платени. И спорът всъщност е за останалите 9 млн. лева, които трябва да се дадат за софтуера.
Преди месец започнаха срещи между експерти от ЦИК и фирмата с цел да се изгладят противоречията, защото според „Сиела Норма“ софтуерът беше пълен, а според ЦИК – не беше.
Сега обаче различията са изгладени и се очаква все пак приемно-предавателен протокол да бъде подписан в следващите дни. Така претенциите на „Сиела Норма“ да им се плати наем за машините за предстоящия вот ще отпаднат, не е ясно обаче дали фирмата ще се откаже и от 14-те милиона, които смята, че ѝ се държат за вота през юли.
Отделно от това ЦИК вече обяви, че иска да купи допълнителни 1600 машини. „Сиела Норма“ има срок до вторник в 17 часа, за да представи оферта.
В писмото на фирмата до ЦИК, което бе докладвано по време на заседанието на комисията, „Сиела Норма“ заявява, че е готова да достави 5 000 машини за гласуване на цена от 5 200 лева на устройство. Това прави обща сума от 26 млн. лева.
Фирмата е готова да извърши логистиката на машинния вот срещу 13 милиона и 500 хиляди лева, което включва и транспорт на машините в чужбина.