През 2013 жители на едно българско село разказват в репортаж как Нидерландия им превела хиляди евро, без да е трябвало да се трудят. Малко по-късно нидерландските власти започват безпощаден лов на мними измамници. DW припомня историята. 

 

В оставката на нидерландското правителство отпреди няколко дни, подадена заради скандала с детските помощи, може би има и „българска следа“. Агенция epd припомня, че през 2013 телевизионни кадри от България разтърсват Холандия. На тези кадри се виждаха жители на бедно село в Източна България, които разказват пред журналисти как държавата Нидерландия им превела хиляди евро, без да е трябвало да се трудят за това. Един от мъжете във филма сочи със задоволство към сграда, която била закупена с парите от Нидерландия.

Разследващите журналисти бяха разкрили, че чужденци са подавали молби за детски надбавки и финансови помощи за наеми, макар че изобщо не живеят в Нидерландия. Както отбелязва агенция epd, в България явно е имало банди, които са организирали пътувания до Нидерландия и подправяне на договори за наем. А нидерландските данъчни власти явно са проверявали основателността на молбите постфактум – чак след като се отпуснат парите. По това време обаче престъпниците вече са се намирали в родината си.

До какво доведе „българската измама“?

Случилото се през 2013, което в Нидерландия беше наречено „българската измама“, имаше и продължение. На 15 януари тази година правителството на премиера Марк Рюте подаде оставка. Финансовите щети от въпросните измами възлизат навярно на не повече от 4 милиона евро – сума, която представлява едва 0,006% от всички отпускани от държавата помощи на родители. Затова пък последиците за социалната система, за доверието на властите и на правовата държава бяха огромни: след като станаха известни злоупотребите със социални средства, в Нидерландия започна истинска гонитба на измамници. И така покрай сухото изгоря и суровото.

Поради строгото и често пъти твърде формално прилагане на законите, от 2014 година насам системно са били орязвани детските надбавки на голям брой семейства заради подозрения за злоупотреби. В много случаи въпросните семейства са били третирани като мошеници, макар да е ставало дума за съвсем неволни и невинни грешки при попълването на молбите за помощи. Това заяви Крис ван Дам, председателят на анкетната комисия, която представи заключителния си доклад по случая през декември. Молби от хора с миграционен произход или двойно гражданство почти автоматично са били отхвърляни като съмнителни.

Някои от семействата, на които детските надбавки и другите помощи били внезапно отказани, не са можели да си плащат таксите за детска градина или наемите. В редица случаи хора са се оказвали изхвърлени на улицата или са натрупвали огромни дългове. „Животът на мнозина се превърна в истински ад“, казва 38-годишната Фатма Симсек пред вестник NRC, която е била принудена да връща близо 54 000 евро на социалните служби. Те настоявали, че ги е получила неправомерно. Тя е една от общо над 20 000 засегнати.

Заключителният доклад на анкетната комисия, озаглавен „Невиждана неправда“, отправя остри критики не само към данъчните власти в Нидерландия, но и към министрите, игнорирали предупрежденията за потенциална дискриминация на хора, както и към парламента, приел извънредно строги закони срещу социални измами. „Политиката е виновна за това, че крайно надъханата дискусия за борбата срещу измамите и злоупотребите е довела до култура, в която на човешките аспекти не се е обръщало голямо внимание“, каза ван Дам.

Оставката на Рюте – символична стъпка

Министър-председателят Марк Рюте нарече резултатите от проучването на Анкетната комисия „сурови, но честни“. Рюте обеща, че засегнатите семейства ще получат по 30 000 евро обезщетение и че системата за финансови помощи ще бъде основно реформирана.

Рюте подаде оставка едва няколко седмици след публикуването на доклада. Оставката му е символична стъпка, защото на 17 март в Нидерландия така или иначе се провеждат избори. Рюте, който е във властта от над 10 години, отново ще се кандидатира – въпреки скандала и въпреки оставката. И той лично е упрекван за безпощадната гонитба на мними измамници. „Личният отпечатък на Рюте е навсякъде“, каза социалдемократката Лилиане Плоумен.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *