Шансовете за правителство вече на практика са несъществуващи. Причината е, че ИТН отказва да подкрепи вътрешния министър в оставка Бойко Рашков за председател на държавната антикорупционна комисия КПКОНПИ.

Това се разбра от коментар на депутата от партията Станислав Балабанов пред Нова ТВ. Новото назначение на Рашков беше основното условие, което „Продължаваме промяната” постави, за да участва в преговори за кабинет, както и приемането на предложеното от формацията антикорупционно законодателство.

Другият проблем за ИТН е съпредседателят на ПП Асен Василев, когото соцлидерът Корнелия Нинова смята да предложи за министър-председател. С това в партията на Слави Трифонов катогорично не са съгласни. Според Балабанов името на Василев не е било обсъждано в преговорите за правителство, водени досега. Ако беше, ИТН щеше да напусне консултациите, твърди той. Депутатът смята, че Нинова трябва да върне мандата още в понеделник.

Балабанов отхвърли обвиненията, че партията му „потапя” четвърти поред парламент. Той даже заяви, че ИТН е направила услуга на страната, като я е отървала от „жълтопаветните лицемери” – като имаше предвид „Демократична България”.

ЗАРАДИ РАШКОВ

Според Корнелия Нинова именно номинацията на Бойко Рашков е основната причина ИТН да напусне преговорите. Това сподели соцлидерът пред БНР. Тя посочи, че когато е била обсъждана проектопрограмата на кабинета, хората на Трифонов са настояли името на шефа на МВР да отпадне като кандидат за КПКОНПИ. Според Нинова ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ са се уплашили от желанието на ПП, БСП и ДБ да продължат „безкомпромисната борба с корупцията и дръпнаха ИТН“. В същото време обаче, тя спомена, че по време на преговорите представителите на Трифонов са се държали „абсолютно коректно и диалогично“.

Водачът на левицата заяви, че Националният съвет на БСП ще се събере в понеделник и вторник, за да обсъди какво да прави с оглед на новата ситуация. Официалното си решение социалистите ще обявят най-вероятно в сряда, защото преди това трябва да говорят и партньорите си ПП и ДБ след заседанието на съвета. Нинова напомни, че през септември м.г., когато партията й също държеше третия мандат, всички са искали да го задържи възможно най-дълго, за да бъдат приети важни закони. На същото мнение е бил и президентът Румен Радев. „Сега се държи по различен начин. Интересно защо“, зачуди се соцлидерът, но не направи предположения.

Христо Иванов – съпредседателят на ДБ, който говори пред БНР по-късно, посочи, че десницата е имала предвид човек с друг профил за ръководител на КПКОНПИ – с не толкова богата политическа биография в миналото, по-професионален, по-неутрален. По думите му, начинът, по който Рашков плаши ГЕРБ-СДС и ДПС, обаче го „прави много подходящ за поста“.

Десният политик сравни поведението на Слави Трифонов с дете, което се е обидило от начина, по който говорят за него съучениците му в тоалетната. Той допусна, че поведението на ИТН се дължи или на „тежка политическа неадекватност“ или на превръщането на партията в инструмент, чрез който да се разруши възможността за политическа алтернатива на ГЕРБ-СДС и ДПС. Въпреки всичко обаче, Иванов смята, че трябва да се положат допълнителни усилия за съставянето на правителство, защото такъв е интересът на страната.

СЪДБАТА НА КЕВР

В сегашния случай, смята Нинова, е необходимо време, за да бъде избран нов председател на енергийния регулатор КЕВР, след като досегашният му Станислав Тодоров беше отстранен с решение на Конституционния съд. Водачът на БСП обаче призна, че не може да каже по какъв начин трябва да се процедира по случая при новата политическа ситуация.

Христо Иванов също открои разрешаването на казуса с КЕВР като една от основните задачи, която стои пред политиците в момента. Това десният политик изтъкна като аргумент да се забави връщането на третия мандат обратно на президента.

Радослав Рибарски – депутат от „Промяната“, коментира по БНР след Нинова, че парламентарната енергийна комисия, която той оглавява, е в готовност да започне процедура по избор на нов шеф на регулатора. Но изтъкна, че за тази цел ще бъдат нужни поне 3 седмици. Кандидатури не са били обсъждани досега, твърди той. За ИТН той лаконично и огорчено заяви: „Такъв партньор не пожелавам на никого“.

Даниел Митов, зам.-председателят на ГЕРБ-СДС, обаче напомни за бившия председател на КЕВР Иван Иванов, който беше избран с подкрепата на бившите управляващи, и беше сменен от „Промяната“. Митов цитира неназовани конституционалисти, според които след решението на КС Иванов трябва да се върне начело на регулатора.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *