Червената армия не случайно има паметници в цяла Европа, каза проф. Искра Баева, а Иван Сотиров упрекна управляващите, че шикалкавят заради страха си от Кремъл
Срам ме е, че не може да спрем варварските действия – да се реже с флекс и с оксижен бронзова фигура, която е продукт на наши български творци. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият общински съветник от БСП – София Борис Цветков.
Талибаните също разрушават паметници, които не разбират, добави той.
„Във Виена има също толкова внушителен паметник на съветската армия, на който дори има цитат на Сталин. В Берлин остават два подобни монумента, а вие обвинявате гражданите на тези градове в руски слугинаж“, каза Цветков, след като общинският съветник от „Синя София“ Иван Сотиров заяви, че всички, които почитат тези форми на съветската окупация, били московски слуги.
„Това, което се случва в София, е неуважение към историята. Не мога да си представя разрушаването на монумент да се приема като празник. Това е паметник на Червената армия. Тя е напуснала България през 1947 г. и не може да я обвиняваме за всичко, което е станало“, каза пък историкът проф. Искра Баева.
„Червената армия не случайно има паметници в цяла Европа. Те са заради нейната роля за освобождаването на континента от националсоциализма“, подчерта тя.
„В България е нямало фашистка власт, но е имало достатъчно фашистки партии, които са подкрепяли режима след преврата през 1934 г. и без никакво съмнение страната ни е член на тристранния пакт, който е победен именно от Червената армия. Този паметник е и на българските войски, които са воювали на нейна страна“, обясни проф. Баева.
„Историята е такава, каквато е и ако ще я замазваме, не мисля, че това прави добро впечатление за нашата демократичност. Трябва да я уважаваме такава, каквато е“, добави тя.
„Това е антиистория. Пропаганден символ е. Става въпрос за един тотем на комунистическия режим, който бе докаран след съветската окупация. Такива паметници има във всички градове, с които се внушава една лъжа – че България е освободена от някакъв фашизъм, а тя бе окупирана и от Червената армия ни бе наложен престъпен комунистически режим, който е осъден със закон. Водеха ни към ликвидация на българския национален, политически и обществен елит“, възрази пък старейшината от „Синя София“.
„В Брюксел има дори площад „Сталинград“, а в София – пазар, улица и спирка на името на Никола Жеков, който е бил приятел на Хитлер. Получил е дори официално пари за апартамент и за пропаганда на нацизма. Той има улица в София, а нито един антифашистки герой няма“, коментира опонентът му от БСП.
„Това е ден за затваряне на позорната страница от миналото, защото да държиш паметник на армията, която е окупирала страната и заради това имаме 45 години загуба на национална независимост с хиляди убити в лагерите, е позорно дело“, намеси се в спора поетът Едвин Сугарев.
Имаше социологическо проучване, според което около 30% са за премахване и около 20% за преместване на паметника, припомня той.
След като водещият Златимир Йочев попита може ли в такъв случай да бъде върнат паметникът на Съветската армия след реставрацията, общинският съветник Иван Сотиров каза, че това не трябва да се случва, но днешните управляващи изпитвали страх от Кремъл и затова било това шикалкавене. „Този паметник трябва да бъде махнат и като израз на това, че имаме национално суверенно управление, което е престанало да робува на Москва“, каза още той.
„Не сме станали мъдри, а и нямаме достатъчно кураж, след като за премахването на този паметник се използват такива аргументи, че се спукали някакви крака на статуя. Трябваше директно да се каже, че няма място в центъра на София и че не може той да е 50 метра висок, а паметникът на Апостола на свободата да е 13,5 метра“, заяви пък Сугарев.
Никола Вапцаров е доказан платен съветски агент, изръси Сотиров, а проф. Искра Баева коментира, че разрушението ще остане като емблема на тази власт.
„България и столицата са превърнати в съветски гробищни паркове“, заяви старейшината от „Спаси София“.
Вие искате паметниците да са нацистки, прекъсна го историкът.
„Ген. Иван Колев бе тема табу“, добави Сотиров.
Какво при пречеше за 30 години да му направите паметник, попита пък проф. Баева, след което Сугарев се намеси в спора и каза, че не било редно да търсят паметник, който да замести разрушения. „Редно е този да го няма, защото е застрашителен. Там се размахва шмайзер и посланието е „с нашите оръжия тази власт дойде и тя няма да се мръдне, заради нас“, т.е. заради тези, които окупираха България“, добави той.
На въпроса как оценяват демонтажа на паметника на Съветската армия 56,4% отговарят чрез системата Holler негативно, а 38,9% – положително.
„Хората искат да се престане да се руши, а ние днес участвахме в една пропагандна кампания“, призна проф. Баева.