Протести срещу премахването на паметника на Съветската армия започнаха в София Причината е, че днес Столичният общински съвет ще обсъжда предложение монументът да бъде демонтиран от Княжеската градина, а скулптурите на съветските войни, както и барелефите да бъдат преместени в музея на социалистическото изкуство, който се стопанисва от Националната галерия, или на друг терен. Ако предложението бъде прието, СОС ще възложи на кмета Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента. Процедурата за това е доста тромава и дълга, но самата идея веднага разбуни духовете.
В момента протестиращи са се събрали на две места. Привърженици и симпатизанти на БСП изразяват своето несъгласие пред самия паметник.
От „Възраждане“ протестират пред сградата на СОС. Участниците издигат лозунги: „Не унищожавайте историята!“, „Не пипайте Паметника на Съветската армия“, и „Съветската армия победи нацизма“.
Преди тях, също пред сградата на общинския съвет, протестираха и от новото обединение „Левицата“, начело с Мая Манолова. „Спрете войната с паметници“ скандираха демонстрантите.
Българското общество не е единно по този въпрос. Дори десен политик като бившият седесар Георги Марков, който в момента живее в Унгария, писа наскоро на личната си страница във Фейсбук, че унгарците през 1990 година са заливали Паметника на съветската армия в Будапеща с катран. После, след дълга дискусия, решили да го оставят, но на 50 м от него издигнали паметник на Роналд Рейгън, а наскоро и на Буш. В Будапеща паметникът на съветските войници е много по-скромен от софийския.
Други смятат, че трябва да се прави разлика между паметниците на руските и на съветските войници. Първите отдават почит на загинали герои, благодарение на които България извоюва свободата си след пет века османско иго. А вторите прославят окупатори, нахлули в земята ни, разрушили демократичните устои на държавата и наложили един мракобесен комунистически режим, чиито горчиви плодове берем и до днес.