През март, месец след началото на бойните действия в Украйна, 300 военнослужещи от поделение 63354, дислоцирано в Буйнакск (Дагестан), самоволно и без да чакат уволнение са сложили оръжие и са напуснали Украйна. Това съобщава „Москоу таймс“, позовавайки се на двама правозащитници. Военните са служили в района на провъзгласилата се Донецка народна република в Източна Украйна и веднага след като са стигнали до Дагестан, са започнали процедури по разтрогване на контрактите с руското министерство на отбраната.

Военнослужещите твърдяха, че са имали проблеми с униформите и въоръжението, пояснява военен юрист от Москва, към когото са се обърнали завърналите се от Украйна мъже. „Ако военнослужещ отсъства от мястото службата повече от 10 дни, той може да бъде привлечен към наказателна отговорност и сега с казуса се занимава военната прокуратура“, допълва юристът.

В Буйнакск военнослужещите са посрещнати като дезертьори. Един от кавказките правозащитници разказва, че веднага след като са се върнали, в града е проведено събрание с участието на местните власти, военни, прокуратурата и роднини на военнослужещите.

Един от жителите на града, присъствал на срещата, разказва: „Погледнах в очите всеки, който казваше, че трябва да ги пожалим. Майките плакаха и казваха, че синовете им са мръзнели, че не са могли да се измият нормално. А аз казах: мислите ли, че по време на Великата Отечествена в окопите е било хубаво?“

Според един от правозащитниците, някои от войниците са се върнали с премръзнали крайници. Няколко човека заради това останаха инвалиди, тъй като се наложи да им „изрежат почернялото месо“.

Адвокатът потвърждава, че военнослужещите са имали проблеми с униформите, със снабдяването, а оръжието се оказало дефектно.

В крайна сметка някои военнослужещи са се уволнили от армията, а други, под натиска на свои роднини и на местните власти са възстановили службата и след изписването им от болница от отново са заминали за Украйна.

Кореспондентът на „Москоу таймс“ не е успял да говори с нито един от военнослужещите. В Кавказ, както обясняват местни правозащитници, да напуснеш службата е позор.

„Ние изцяло подкрепяме президента! Наскоро правихме жертвоприношение за негово здраве, нека Аллах да го пази. Ако не се защитим от фашистите, те ще дойдат при нас“, казва местен жител.

За подобен случай като този в Дагестан съобщи и фондация „Свободна Бурятия“. 150 военнослужещи по договор от пет отделни гвардейски танкови бригади от поделение 46108 са подали рапорти за отказ от участие в украинския конфликт. Мъжете не са получавали отпуск от момента, в който са заминали на учение в Беларус през януари 2022 г. Те се оплакват от морално изтощение и лошо снабдяване.

Техните съпруги се обърнаха към ръководителя на републиката. Но след това завърналите се у дома военнослужещи са върнати обратно в самопровъзгласилата се Луганската народна република в Източна Украйна, където са посрещнати със съдебни процеси и заплахи за образуване на наказателни дела. Но тъй като случаят придоби по-широка гласност, военните все пак са успели да разтрогнат договорите си с руското министерство на отбраната и през юли са се прибрали у дома.

Директорът на фондация „Свободна Бурятия“ Александра Гармажапова казва, че това са само малка част от военнослужещите в републиката, които се опитват да напуснат зоната на бойните действия, но се сблъскват със заплахи. Тя знае за поне 500 случая с буряти, които не знаят как да се уволнят.

Александра Гармажапова е предала на „Медиазона“ данните за заплахи към военните, отказващи да воюват. Сайтът на фондацията бе блокиран от руските власти.

Дагестан е на първо място сред руските региони по количество военнослужещи, загинали във войната в Украйна. На второ място е Бурятия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *