Не ставало дума за „манипулация“ или „грешка“, а за „ненавременност“
Националният статистически институт (НСИ) е „изпуснал“ внос на горива за 3-4 млрд. лв. през 2019 г., но въпреки това обявеният икономически растеж на страната няма да претърпи съществена корекция.
Това стана ясно от обясненията на ръководството на института, начело с председателя Сергей Цветарски, който даде извънредна пресконференция за обявяването на ревизираната оценка на брутния вътрешен продукт (БВП).
Ръстът на БВП за 2019 г. е 3.4%, сочат предварителните данни, които ще претърпят и трета корекция на 17 октомври. На 14 февруари НСИ обяви експресни данни за растеж от 3.5%. Конкретно данните за четвъртото тримесечие се ревизират от 3.5% растеж на годишна база на 3.1%.
Публично за проблема със статистическите данни се разбра на 21 февруари, когато БСП алармира от парламентарната трибуна, че в данните за платежния баланс за миналата година се вижда огромен неотчетен внос предимно от петролни продукти в рамките на около 2 млрд. евро. Според левицата пропускът трябвало да доведе до намаляване на ръста на БВП за 2019 г. до около 0.8-1%. От прессъобщение на Българската народна банка също стана ясно, че има рекорден размер на „грешки и пропуски“ в данните платежния баланс – 3.3 млрд. евро.
От обясненията на НСИ при ревизията на данните днес стана ясно, че действително има „изпуснат внос“, който според експерти от института е около 4 млрд. лв., а според председателя му Цветарски – „3 милиарда и нещо“, но това не променя съществено БВП заради извършени други корекции на обща стойност 8.6 млрд. лв.
Разликата идва от промяна в законодателството, която е променила декларирането на вноса и е забавила отчитането на внесените горива с месеци.
Сергей Цветарски първоначално не пожела да коментира темата, а даде думата на експертите от института да разяснят методологията, по която работят.
„Манипулации няма. Говори се за грешки, за нещо, което НСИ е объркал. Аз бих говорил за ненавременност“, коментира Цветарски. Той си призна, че не е знаел за промяната в режима за деклариране през 2019 г. По думите му необхватът на вноса през 2019 г. е „новост, за която не сме били готови“.
Цветарски обясни, че са взети мерки за подобряване на комуникацията с Агенция „Митници“, така че НСИ да получава данните навреме. „Не сме застраховани нещо да се пропусне, но имаме договорки как да получаваме данни по-навременно. Ще следим отделни позиции и фирми. Но резултатът не е катастрофален за оценката на БВП“, каза Цветарски. Той е разпоредил и одит на процесите в отдела на НСИ за външната търговия.
Шефът на НСИ бе категоричен, че европейската статистическа служба Евростат, която бе сезирана от бившия омбудсман Мая Манолова, не вижда проблем в сегашната ситуация.
„Ние сме в непрекъсната връзка с колегите от Евростат. Изпращаме тези данни и Евростат непрекъснато проверява как се прилага методологията“, каза Цветарски. По думите му днешните ревизирани данни вече са предадени в Евростат, оценени са, не са забелязани проблеми и ще бъдат публикувани от службата на 10 март с данните за останалите страни от ЕС.