„Два са основните фактора за предстоящото повишение на цената на топлинната енергия. Единият е стойността на природния газ, а другият – въглеродните емисии. Вследствие на военния конфликт в Украйна и нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, цената на „синьото гориво“ се увеличи 5 пъти. Наблюдаваме и двоен ръст на въглеродните емисии.“ Това коментира инж. Радослав Михайлов, директор на „Топлофикация Враца“ по повод предстоящото увеличение на парното.

Той посочи, че са подали в срок своите заявления в КЕВР. „В края на март предадохме в КЕВР заявленията за нови цени на парното. Посочихме разходите, които сме извършили по време на регулаторния период и инвестициите, които планираме. С цел осигуряване на надеждно и сигурно отопление, планираме да извършим подобрения по съоръженията и топлопреносната мрежа. Тези дейности ще бъдат извършени през летните месеци, когато ще започне годишният планов ремонт“, обясни инж. Михайлов.

Директорът на ТЕЦ-а каза, че профилактиката е задължителна и благодарение на ремонтната програма се намалява възможността за възникване на аварии през зимата.

„Другият основен за нас разход е горивото, което използваме, а именно природният газ. Независимо, че използваме по-екологично гориво, ние задължително плащаме за въглеродни емисии. За тези две пера отделяме най-голям финансов ресурс заради повишената цена“, посочи директорът на дружеството. Той допълни, че заплатите на служителите в „Топлофикация Враца“ са другият важен компонент.

Инж. Михайлов отново напомни, че прогнозите в заявленията, входирани в КЕВР са направени според моментната цена на газа и емисиите през март. По думите му с днешна дата не биха посочили толкова голямо увеличение, защото вече са получили известни компенсации. Инж. Михайлов посочи, че единствените услуги, които не са се увеличили от началото на годината са парното и топлата вода.

„На 7 юни предстои обществено обсъждане по време на което отново ще се дискутира цената за топлинната енергия. Ние отново ще посочим причините за поисканото увеличение на парното. Това са нуждата от по-големи компенсации от страна на държавата. Ние сме частно дружество, на което поради мораториума бе отнета възможността да формира реални цени на услугите си съгласно предвидените в нормативната уредба икономически модели. Инфлацията изяжда доходите и спестяванията на хората, а увеличението на доходите не догонва скока в стойността на всички стоки и услуги. Държавата трябва да мисли както за бита, така и за икономиката от която сме част и ние“, заяви инж. Михайлов. Той отново призова да не се спекулира с цената на отоплението.

„Окончателните цени ще бъдат приети на закрито заседание на КЕВР на 1 юли“, допълни директорът на „Топлофикация Враца“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *