Президентът на САЩ Доналд Тръмп счита, че руският му колега има добро отношение към него, но не желае той да победи на президентските избори.
„Аз съм най-лошото, което се е случвало на Русия. Путин го разбира. Разбирам се с него, но може би той не иска аз да спечеля – заяви Тръмп в интервю за Шерил Аткинсън в програмата Full Measure. – Но, смятам, че той (Путин) има добро отношение към мен. И все пак съм уверен, че не иска моя победа“
В същото интервю американският президент твърди, че „Китай (също) не желае моя победа на изборите“.
Президентските избори са насрочени за 3 ноември, а Тръмп се кандидатира за втори 4-годишен мандат.
Малко по-късно днес Тръмп се изказа по повод изборите и в „Туитър“. Там пък изрази мнение, че поддръжниците на гласуване по пощата се опитват да фалшифицират вота под прикритието на защита от пандемията на коронавирус.
„САЩ не могат да проведат изцяло гласуване по пощата. Това ще бъдат най-фалшифицираните избори в историята. Хората ги взимат (бюлетините) от пощенските си кутии, печатат хиляди фалшификати и „принуждават“ хората да се подписват. Също така фалшифицират имена. Някои (избиратели) липсват, ОК, когато се налага. Опитват да използват COVID за тази измама“, написа американският президент.
Процедурата на гласуване се одобрява от влатите на всеки отделен щат. В някои вотът се провежда само по пощата, в други – лично, а в повечето са разрешени и двата начина. За разширяване на гласуването по пощата вече се изказаха някои щати, като се позоваха и на пандемията от коронавирус.
Гласуването по пощата теоретично може да увеличи броя на избирателите, което не е изгодно на републиканците и Тръмп, тъй като, се счита, че демократите в страната са повече.
На изборите през 2016 г. Тръмп, например, победи не заради повече гласове, а благодарение на избирателната система в САЩ. Там изборът се прави от Електорална колегия с 538 електори (100-те сенатори в Сената + 438-те представители в Камарата на представителите на САЩ). Тя пък се избира директно от жителите, а след това гласува за президент и вицепрезидент. Достатъчни са 270 гласа от електорите. А техният избор не зависи директно от вота на всички гласували американци, а е разделен между 50-те щата плюс специалния окръг Колумбия, т.е. столицата Вашингтон. Колкото по-населен е даден щат, толкова повече електорални места получава и има по-голяма тежест при избирането на Електоралната колегия.
Затова и Тръмп загуби по абсолютен брой подадени гласове срещу Хилъри Клинтън, но влезе в Белия дом, благодарение на победата си при електорите в отделни щати, макар там превесът му да бе съвсем малък. Счита се, че при гласуване по пощата Тръмп не би имал такъв превес.