Комбинират длъжности и намаляват щатове, с което ощетяват учениците със специални образователни потребности

Училищни директори все по-често се опитват да пестят пари, като комбинират различни длъжности на преподаватели и специалисти, отпускат половин щат вместо цял, което води до ощетяване на деца със специални образователни потребности. За това алармираха психолози, ресурсни учители и логопеди.

Ресурсните учители например трябва да работят с повече деца едновременно, за да изпълнят нормативната рамка. Друга практика била психолози да работят едновременно и като учители, въпреки че те изпълняват взаимоизключващи се функции. Всичко това води до икономии в бюджетите на училищата, но се отразява зле на децата със специални нужди, които остават неглижирани, сигнализират подкрепящите специалисти.

Масово навлизащата схема е за комбиниране на специалности и отпускане на половин щат вместо на цял, за да се спести от специалисти като психолози, логопеди и ресурсни учители. Преподаватели по философия например се назначавали и като ресурсни учители на половин щат, въпреки че те нямат специалност „Специална педагогика“, която да им дава право да работят с деца с проблеми. Другата навлизаща практика е да се комбинира учителска длъжност с тази на психолога. „Те изпълняват две взаимноизключващи се функции. Едната длъжност оценява ученика, другата го подкрепя. Няма как детето да се довери на този, който преди малко го е оценявал. Това е абсолютен сблъсък на двете професионални роли“, коментират специалисти, заети в системата. Те сигнализират още, че логопедите, психолозите и ресурсните учители се използват за допълване на щата на някой от другите специалисти, за да се спести от бюджета, а в същото време се удовлетворява нормативната рамка.

Ресурсен учител от столично училище признава, че вместо 12 ученика в група, както е по закон, вече има по 18. За да се изпълни нормата, директорът е наредил специалистът да работи с по три деца едновременно, което не е възможно, тъй като те са с различни дефицити. Въпреки че с всяко дете ще се работи по-малко, училището ще получава пълна издръжка за него.

Заетите в трите професионални направления са категорични, че ставащото е в ущърб на учениците с проблеми. Те обясняват, че подкрепата на децата със СОП не е приоритет от приемането на Закона за училищното и предучилищното образование. Преди влизането му в сила училищата са работили по проект, финансиран с милиони евросредства, носещ името „Включващо обучение“. От 2012 г. в него са се включили 84 пилотни училища от страната, за да тестват как ще работи системата с екипи от подпомагащи специалисти за приобщаващо образование. Този проект е наследен от втори – „Подкрепа за равен достъп и личностно развитие“, по който са били усвоени още средства за заплати на екипите и оборудване на кабинети.

„След приемането на училищния закон обаче започна бавен разпад на екипите и изведнъж децата със СОП вече не бяха приоритет. Започна пестене на пари“, коментират засегнатите. Някои училища дори напълно са съкратитили специалистите, наети по проектите, особено в по-малките населени места.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *