Бившият заместник-директор на завода за боклука на София от последния мандат на Йорданка Фандъкова е получил заплата и бонус в размер на 12 000 лв. за месец юли м.г., когато Столичното предприятие за третиране на отпадъците почти не е произвеждало RDF, а само е заравяло боклука на площадката в село Яна. Това съобщи временният шеф на СПТО Николай Савов, който през декември м.г. бе назначен от кмета на София Васил Терзиев.

Савов каза още, че системата с премиите за шефовете е била редовна практика, въпреки че заводът за боклука години наред е работил неефективно и не е изпълнявал целите, за които бе построен и открит през 2015 г. Савов поясни още, че споменатият зам.шеф на СПТО е получил бонуса, след като освен като зам.директор, се е водел на работа и на друга длъжност. Самият бивш шеф на завода пък е взимал малко по-малко от заместника си – около 10 000 лв. В същото време през юли м.г. повечето работници в завода за боклука са получили по 940 лв като заплата и бонус. Савов съобщи още, че неговата заплата е около 4 пъти по-малка от тази на доскорошния зам.директор.

В сградата за механично сепариране на СПТО от 47 машини 39 се нуждаят от спешен ремонт, съобщи още Савов. В сградата за RDF гориво от 136 съоръжения 86 се нуждаят от основен ремонт, каза още той. Най-основният проблем е, че над 2/3 от машините са за основен ремонт. За подръжката на завода са подписани 400 договора за 113 млн. лв., голямата част от които са твърде завишени цени. Стотици обществени поръчки са сключени след само 1 оферта на участник, като тази оферта най-често е била съвсем близо до прогнозната стойност на обявения конкурс, каза още временният шеф на СПТО.

Преди дни Савов даде пример с фирма, която единствено има право да доставя гайки за някои от машините в завода. Цената през посредника обаче била около 380 лева, докато в магазините същите гайки стрували в пъти по-малко. Днес той посочи и още сходни примери. „Цената на един лагер по договор е 1636 лева, а в същото време в търговската мрежа същият лагер се намира за 40 лв. Едно механично уплътнение по договор е 2981 лева, а в търговската мрежа струва 120 лева. Фирмата, която ги доставя, ги купува от същата тази търговска мрежа“, поясни той.

Заводът за боклука на София не преработва отпадъка, а бонусите растат в геометрична прогресия, коментира Васил Терзиев. По-рано днес той обави, че ще сезира Софийска градска прокуратура за резултатите от одита. Терзиев заяви, че докладът от проверката как се е управлявало СПТО до назначаването на нов временен директор през декември м.г. е дал много данни за „безстопанственост“. „Безстопанственост – като груба небрежност по отношение на активите на предприятието и пилеенето на средствата му, зле написани проектни задания при строителството, липса на оперативен контрол и контрол по изпълнението, липса на контрол, раздаване на абсолютно нелогични и незаслужени бонуси спрямо резултатите и скарано с икономическата логика утежняване на финансовото положение на предприятието“, коментира Терзиев във Фейсбук. Днес в Столична община той и временният директор на СПТО Николай Савов ще дадат пресконференция, на която ще предоставят повече информация за заключенията на одита.

„За всичко това трябва да бъде потърсена отговорност. За това изпратих доклада от проверката към Софийската градска прокуратура за последващи действия по компетентност. От тук нататък решението за следващите стъпки е в ръцете на прокуратурата“, написа още Терзиев. Той поясни, че проверките в СПТО продължават. „Едновременно с това въвеждаме мерки, за да приведем завода в нормален и ефективен режим на работа“, се казва още в съобщението.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *