Прекратяването на бунта на Евгений Пригожин спаси Русия от потенциална гражданска война, смяна на режима и срив на военните усилия, или с други думи, от сценария на революцията от 1917 г., за който говори самият Владимир Путин в събота сутринта. Но драмата в Русия все пак може да донесе ползи и потенциални предимства за Украйна, която се стреми да изтласка руските войски от южната и източната част на страната.
„Моралният дух на украинските войски е много силен и ние внимателно следим ситуацията в Русия с нашите пуканки“, заяви пред „Файненшъл таймс“ Виталий Марков, офицер от украинската национална гвардия, който служи на фронтовата линия.
Заплахата от пуч на Пригожин дойде в подходящ момент за Киев, чиято контраофанзива постигна само малки териториални придобивки по-рано този месец. Разочарованието се породи от опасенията за способността на украинската армия да пробие добре укрепените руски позиции. Бунтът на Пригожин разкри уязвимостта на Путин и привлече вниманието към разделението в руската военна машина, както и към възможна нелоялност към руската армия. Украински официални лица твърдят, че борбата за власт в Русия не е довела до драматична промяна на фронта, но е създала възможности за отвличане на вниманието и подкопаване на морала на противника.
„Ние, разбира се, ще се възползваме максимално от това. Ще го използваме в наша полза в политическата сфера, в информационната сфера, във военната сфера“, заяви Андрий Черняк, говорител на Главното управление на военното разузнаване на Украйна.
Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр заяви в събота, че украинските войски „са започнали настъпление в няколко направления едновременно“, като добави, че „има напредък“ във всяко от тях. Появиха се и непотвърдени съобщения, че украинските войски са преминали през Антоновския мост край Херсон в Южна Украйна и са навлезли в контролираната от Русия територия на левия бряг на река Днепър. Високопоставен служител на ЕС заяви, че боевете на руска територия са „най-доброто контранападение, на което всички можехме да се надяваме“. Междувременно Украйна може да оцени и да използва в своя полза подкопания дух на руснаците.
Ако Пригожин беше продължил метежа, това можеше да принуди Кремъл да изтегли някои от най-добрите си части от украинската фронтова линия, за да се противопостави на закалените в битките бойци на „Вагнер“. Но това вече не е необходимо. Пригожин отива в изгнание в Беларус, а войските му се връщат в базите си. Но какво ще се случи с „Вагнер“, все още не е ясно. На офицерите от „Вагнер“, които не са участвали в бунта, ще бъдат предложени редовни военни договори. Но на много от бунтовниците ще бъде забранено да правят това и те може да останат верни на Пригожин.
„Путин може да сметне, че все още трябва да държи повече войници у дома, ако „Вагнер“ или други подобни формирования все още се смятат за потенциална заплаха“, се казва в статията.
Ако „Вагнер“ бъде разформирована, това ще лиши Русия от ефективната ѝ военна сила в Украйна. Именно наемниците участваха в тежките боеве в Бахмут, което беше единствената значителна териториална придобивка на Русия за девет месеца.
Роб Лий, старши научен сътрудник в базирания в САЩ „Институт за външнополитически изследвания“, се съмнява, че отстраняването на армията на Пригожин ще има голямо въздействие. Тя вече е изключена от украинските операции и е била нападателна сила, докато руската армия сега е в отбранителен режим и се представя сравнително добре. Но Москва може да използва бунта на „Вагнер“, за да обясни бъдещите си загуби.
„Все още чакаме Украйна да започне да вкарва резервите си, а това може да се случи още тази седмица. Руските военни почти сигурно ще прехвърлят вината за всяка загуба на територия през тази седмица върху извършеното от „Вагнер“. Подобни обвинения могат да бъдат доста ефективен PR ход“, обясни Лий.
Завземането от Пригожин на щаба в Ростов на Дон без видима съпротива от страна на руските войски или фактът, че само за един ден войските му напредват безпрепятствено на няколкостотин километра към Москва, обаче повдига и въпроси за сплотеността на руските сили и тяхната лоялност.
„Това е армия от опълченци и това става все по-очевидно“, казва Омар Ашур, професор по военни науки в Института в Доха.
И накрая, има вероятност бунтът на „Вагнер“ да подкопае подкрепата за руската война както на фронтовата линия, така и сред цивилното население. Пригожин, който има значително влияние чрез каналите си в „Телеграм“, с акцията си подрива два путински наратива. В петък той заяви, че Русия е влязла във войната въз основа на лъжи, като по този начин директно оспори оправданието на Путин за инвазията като мисия за защита на рускоговорящите. А в събота той показа, че властта на Путин е по-крехка, отколкото някой е предполагал.
„Основната последица е, че образът на стабилна система вече не съществува, дори ако превратът не е успешен. Хаотичната реакция на страната сочи истинската слабост на авторитарната система. Путин се превърна в заложник на собствената си игра“, заяви Мария Золкина от Фондация „Демократични инициативи“.
Файненшъл таймс