Обвинението срещу проф. Асена Стоименова е много лош сигнал, който показва, че текстът на чл. 326 от Наказателния кодекс може да се използва за преследване на хора за изразяване на мнения и позиции, независимо колко верни могат да бъдат те“. Това коментира правозащитникът адв. Емилия Недева пред Mediapool. Преди ден прокуратурата обвини за всяване на паника председателя на Българгарския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова.
“В съобщението на прокуратурата е записано, че изявленията на Стоименова будят неоснователна тревога, но според закона това не е достатъчно за повдигане на обвинения. Изявленията трябва да бъдат също така неверни или заблуждаващи. Колкото и тревожна да е една информация, ако тя е вярна или има оснвание да се мисли, че може да се случат тези тревожни прогнози, тя не попада в обсега на чл. 326 от Наказателния кодекс“, обяснява правозащитникът.
Адв. Недева обяснява, че по логиката на държавното обвинение трябва да бъде обвинен всеки, който прави тревожна прогноза. Тя посочва, че много тревожни прогнози прави и шефът на оперативния щаб Венцислав Мутафчийски.
‘Ако тревожните прогнози попадаха в обсега на този член от Наказателния кодекс, вероятно щеше да се образува наказателно производаоство срещу проф. Мутафчийски, който каза, че “ще се загубят човешки животи“ и то на тези, които най-много обичаме, Той казва това без фрази, които да изразяват съмнения. Нито срещу него, нито срещу проф. Стоименова трябва да се образува наказателно производство“, казва адв. Недева.
Или не могат да четат, или репресират
Според нея действията на държавното обвинение показва две неща – или някои хора в прокуратурата не могат да прочатат чл. 326 от НК с разбиране, или го използват като средство за персонална репресия.
“Още Томас Джеферсън е казал, че информацията е валутата на демокрацията. Затова правото на получаване и разпространяване на информация е защитено от Международния пакт граждански и политически права, Хартата на основните права на ЕС и Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи“, допълва адвокатът.
Тя напомня, че българският Конституционен съд е приел стандарите на Европейския съд по правата на човека. В свое решение КС заявява, че правото на разпространение на информация обхваща не само тази информация, която намира благоприятен прием, но и тази информация, която шокира или смущава държавата или населението. Тази информация също е защитена от конституцията, защото без такава защита нито едно демократично общество не може да се нарича такова.
“Най-накрая да попиптаме тази информация, която предупреждава за вероятен недостиг на лекарства, дали несъотвества на призива на девет големи болници в Европа за създаване на европейски механизъм за осигуряване на липсващите основни лекарства. Стоименова е предупредила затова, за което вече се говори в най-силно засегнатите странуи от коронавирус . Това е информация, която очевидно е истина, след като е споделяна от тези ренормирани организации“, казва адв. Недева.
В заключение тя обясни, че прокуратурата накрая ще плати вредите за проф. Стоименова.
“Това е също много жалко във време, в което и персоналните и финансовите ресурси на държавното обвинение могат да бъдат използвани за нуждите на борбата с истинската престъпност“, обясни тя.
А Борисов каза, че отиваме към ада
Бившият прокурор Андрей Янкулов на свой ред задава въпроса защо прокуратурата не се задейства по същия начин и срещу премиера Бойко Борисов, който обяви, че след две седмици ще бъдем в ада.
“Оставяме настрана глупости като свободата на словото. Но ако някой има знанието към момента на даване на една прогноза, че тя няма да се сбъдне, това е свръхчовешко. Бих го посъветвал да приключи с правото и да стане поне букмейкър“, написа Янкулов в своя профил във Фейсбук по случай обвиненията срещу Стоименова.
“Ако действително пък се случи да има липса на медикаменти (поне два, поне някъде, поне в някакъв момент), това делце ще трябва да се прекрати ли? (тука формулирам въпрос, не изказвам твърдение, да е ясно)“, пита бивщият прокурор.