„Отчитаме като недопустимо да бъдат раздавани средства, предвидени за инвестиции в нашия регион на фирми, които не са доказали с времето капацитета да реализират проекти за производство на чиста енергия. Не приемаме да бъдат тихомълком вземани така важни решения, от които зависи бъдещето на сектор „Енергетика“. Средствата по плана за справедлив преход трябва да спомогнат България да успее да реализира плавен и справедлив преход. Преход, който трябва да гарантира запазването на стабилността на енергийната система, чрез постигане на нискоемисионна енергетика, запазване и откриване на нови работни места.“ Това каза Янилин Павлов, директор на ТЕЦ „Брикел“ по повод изнесената в медиите информация за тайно раздаване на милиарди левове отпуснати от ЕС по Териториалните планове за справедлив преход.
По думите му в плана за регион Стара Загора са рамкирани общи идеи, които не са съобразени с възможностите на региона – налична инфраструктура и квалифициран персонал, за да се включи пълноценно в постигане на целта за намаляване на въглеродните емисии. Павлов подчерта, че действията на правителството не са коректни и трябва всички конкурси да бъдат обявени публично, така че всяка една компания да има равна възможност да участва в процеса за осъществяване на енергийната трансформация и инвестиции в сектора. В противен случай предвидените средства от Европа няма да бъдат изразходвани по предназначение за постигане на европейските цели за чиста околна среда.
Изпълнителният директор заяви, че в тяхната централа вече е стартирал планът за енергийна трансформация. „Брикел“ЕАД осъществява реални инвестиции за модернизацията на централата и вече са подписали споразумение с газовото поделение на General Electric Vernova за изработване на вариант за изграждане на заместваща мощност, на съществуващите блокове работещи с въглища, с три високоефективни газови турбини. Реализирането на тази голяма инвестиция с постепенното заместване на въглищата с по-екологично гориво – природен газ ще гарантира опазването на околната среда в региона и без закриване на предприятието ще бъдат достигнати параметрите, заложени в Европейския зелен пакт. Голямото притеснение е, че поради големия размер на необходимото финансиране, за да бъде реализиран проекта, ще се наложи дружеството да тегли огромен заем, вместо средствата по плана за справедлив преход да бъдат предоставени за такива проекти, които биха дали стабилност на системата с изграждането на базови мощности.
Част от успешната реализация на мащабния инвестиционен план е необходимостта да бъде изградена газовата връзка между националната преносна мрежа и дружеството, която е с дължина около 30 км. до газовия колектор на „Булгартрансгаз“ и интерконектора „Александруполис – Стара Загора“. Тук също е редно държавата да подпомогне чрез ресурса си инвестиционните ни намерения, вместо да се държи като мащеха към Брикел, като оставя дружеството само да се бори с осъществяването на тази сложна задача.
Сред успешните нови проекти на „Брикел“ Павлов изтъкна и внедряването на биомаса, която е доказан 100% екологичен източник на енергия. Той посочи, че планират инвестиции и в други проекти, които са реални инвестиции, а не на хартия и ще подсигурят устойчивото енергийно и икономическо бъдеще на региона ни.
Той увери, че се работи активно за запазване на всички работни места. Дружеството е в протестна готовност.