Министерството се раздели, а парите за служителите остават същите
Ведомството, яхнато от Корнелия Нинова, губи 1/3 щатни бройки, но запазва непокътнат бюджета за възнаграждения, пише Сега. Напомняме, че тя пое Министерството на икономиката и индустрията, а то ще има 226 служители по-малко заради прехвърляне на дейности към новото министерство на иновациите и растежа. Това обаче не е довело до промяна в парите за заплати на подопечните и, сочи прегледът на предложените проектобюджети на двете структури.
При Нинова ще работят 399 служители, а във ведомството на Даниел Лорер ще има с 403-ма души или с 4-ма повече, но бюджетът му за служители е в пъти по-нисък.
Миналата година разходите за персонал на икономическото министерство възлизаха на 47,5 млн. лв., когато структурата разполагаше с общо 625 щатни бройки. Заложените пари в бюджета обаче остават почти непроменени въпреки по-малкия щат.
Разходите за персонал при Нинова се запазват почти на миналогодишното ниво – 46,5 млн. лв., което прави по 115 хил. на служител за година. На този фон Лорер ще разполага само с 5,8 млн. лв. за разходи за персонал.
Разликата няма логика, коментираха пред Сега експерти. Според тях бюджетът на ведомството на Лорер трябва да бъде около 3 пъти по-висок от настоящото ниво, а този при Нинова е нелогично голям. Потвърждават го и грубите сметки за средномесечен разход за щатна бройка – при Нинова, за 399 служители, сметката показва 9711 лв. разход на месец на щат, при Лорер – 1199 лв.
На този фон новото министерство на електронното управление ще разполага през 2022 г. за персонал с 18,2 млн. лв., показва още проектобюджетът. Министър Божидар Божанов е предложил структурата да работи с 66 щатни служители.
Същевременно именно изготвянето на новите устройствени правилници и структурните размествания в изпълнителната власт бяха една от причините за забавяне на проектобюджет 2022, защото няма как да се приема бюджет без ясна структура на министерствата.