Така прокламираните от правителството 15 тона медицински консумативи, които Обединените Арабски емирства ни изпращат, се оказа едва 3 тона, по-голямата част от пратката всъщност е… фурми. Това пише сайтът Биволъ в свое разследване за мистериозната пратка от ОАЕ.

От официалното правителствено съобщение, изпратено до медиите, се разбра, че “ОАЕ осигуряват за България 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна”.

За подкрепата от арабските емирства се похвали на брифинг на Щаба вчера и шефът му проф. Венцислав Мутафчийски и я определи като голяма помощ за страната в борбата с коронавируса.

Оказва се обаче друго. В понеделник от Абу Даби с два самолета на България Ер са доставени основно фурми. “Две фирми – “Градус” и “Интръст”, са направили много сериозна сделка с Обединените арабски емирства. Става въпроса за размяна на 32 тона храни с ОАЕ, срещу което сме получили 15 тона медицински консумативи. Транспортът е поет от фирмите, а държавата не е платила нищо. Репортер на Биволъ е проследил пратката с медицинските консумативи, от Митницата до временния и склад в с. Долни Лозен, където се намира базата на Български червен кръст. Така става ясно, че те са много по-малко от обявените 15 тона.

Всъщност медицинските изделия за еднократна употреба са 80 000 броя маски, 49 000 броя ръкавици и 32 000 калцуни. Освен тях има 3 970 бутилки дезинфектант от половин литър и 1 824 бутилки дезинфектант от 250 милилитра, което прави около 3 тона товар.

Останалата част от пратката според анонса на Министерски съвет се състои от “както и храна”. Според информацията на Биволъ става дума само за сладки фурми.

Министър Емил Караниколов, който се намира под карантина след завръщането си от Абу Даби, потвърдил, че става дума за фурми, но не можа да каже точното количество. “Фурмите са хубава, питателна храна“, казал Караниколов. Според министъра те ще бъдат разпределени на социални домове и крайно нуждаещи се групи от населението, но няма да бъдат пуснати за продажба в търговската мрежа.

Доставката се организира от едноличната фирма на депутата Делян Пеевски “Интръст и от старозагорската “Градус”, с която пък в миналото е имала тесни бизнес отношения земеделската министърка Десислава Танева.

Част от изнесената продукция е на друга фирма свързвана с Пеевски – “Лакрима”, производител на млечни изделия, който вече присъства на пазара в Обединените Арабски Емирства.

Остават отговорите какво всъщност стои зад размяната на пратките между двете страни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *