От тях 30 000 лекари, 10 000 стоматолози, 46 000 професионалисти по здравни грижи, 6600 магистър фармацефти, 2600 техни помощници ще са сред първите, които ще се ваксинират срещу COVID-19. Това каза на брифинг здравният министър Костадин Ангелов.

На заседание на Министерския съвет приехме националния план за ваксиниране срещу COVID-19, добави той.

„Разработен е от работна група съгласно моя заповед. Участваха специалисти от Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции, от Изпълнителната агенция по лекарствата, експерти от БЛС, от БЗС, БФС и др. Използвани са указанията на СЗО, планове не държави като Германия, Франция и Италия, както и на някои американски щати“, заяви професорът.

„Планът е съобразен с особеностите на българското здравеопазване, територия, инфраструктура. Той е динамичен, подготвен за адекватна промяна в зависимост от конкретната обстановка“, добави той.

Разрешенията за употреба на ваксина са описани като процедура, както и препоръките за имунизация, заяви министърът.

„В плана са дадени фазите за ваксиниране на българите по таргетни групи. В първата попадат медицинския персонал на лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, зъболекари, фармацевти и техните помощници. Лицата са поставени под висок риск от заразяване и могат да предават инфекцията на рискови групи от населението. Имунизирането им ще продължи те да продължат да изпълняват професионалните си ангажименти“, добави той.

243 600 са включени в първата таргетна група, уточни проф. Ангелов.

Ваксинирането на всички български граждани, независимо в коя таргетна група попадат, ще е доброволно, след ясно изразено желание от тях да направят това, уверява той.

„Хората сами ще си избират ваксината, която да им бъде поставена. Във втората фаза попадат потребителите и персоналът на социалните институции, педагогически специалисти, българските учители и служителите за отглеждане на норки. 112 080 души попадат в тази таргетна група. От тях 89 000 са педагози“, уточни министърът.

„В третата група са служителите, участващи в поддържането на основни за обществения живот дейности. ВиК е част от тази критична инфраструктура, тъй като голяма част от работниците се разболеят, се поставя под съмнение възможността за снабдяване с вода на българските граждани“, добави той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *