Подписите са от ПП-ДБ, БСП, ИТН, ДПС-Доган и част от разпадналото се „Величие“
67 депутати сезират Конституционния съд (КС) с искане за частично касиране на изборите. Това стана ясно на брифинг на „Има такъв народ“ (ИТН) в Народното събрание (НС). Подписите са събрани от народни представители от все още формално действащото 50-о НС. Новото – 51-во, се учредява в понеделник.
Депутати от пет формации
Частично касиране искат представители на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), БСП, ИТН, ДПС-Доган и част от разпадналото се „Величие“. Това обясни зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов.
Той подчерта, че разбираемо в подписката за сезиране на КС не са се включили ГЕРБ и ДПС на Делян Пеевски. Изненадващо обаче в инициативата не са пожелали да участват представителите на „Възраждане“.
Жалбата ще бъде внесена в КС днес. Спазено е изискването на Конституцията под нея да са се подписали поне една пета (т.е. най-малко 48) от народните представители.
От ИТН подчертаха, че за пълно касиране на изборите е нужно да се предоставят съответни доказателства. В случая те разполагали с такива само за частично касиране. Това означава, че изборите следва да бъдат признати, но при съответни корекции на народното представителство.
Три вида нарушения в 52 секции
В случая се предоставят данни за нередности в 52 секции.
„Съгласно чл. 17, ал. 4 от Закона за Конституционния съд спазили сме и срока, в който трябва да сезираме Конституционния съд, а именно 15-дневен от решението на Централната избирателна комисия, което беше на 31 октомври 2024 г. И очакваме Конституционният съд да допусне нашето искане, тъй като го считаме за допустимо и основателно. Срокът за произнасяне на Конституционния съд е двумесечен от депозиране на искането. Ние ще го депозираме днес и ще следим за изпълнение на срока от страна на Конституционния съд“, заяви юристът от ИТН Александър Рашев.
Три са основните нарушения на Изборния кодекс според внесената жалба. Първото е т.нар. надписване на резултати в протоколи на секционни избирателни комисии. Второто касае пренасяне на гласове от една на друга формация. А третото е свързано с липсата на видеонаблюдение.
Като примери за места с такива нарушения Рашев посочи София-град, Пловдив, Пловдив-област, Русе, Дулово.
От ИТН били готови да се включат и в други инициативи за касиране на изборите.
Тошко Йорданов обясни, че за събиране на доказателства за пълно касиране било нужно повече време, а те били притиснати от 15-дневния срок за сезиране на КС.