Няма кой да събере плодовете и зеленчуците от полетата на Великобритания
Няколко големи британски ферми наемат чартърни полети за селскостопански работници от Източна Европа, като възлагат най-големи надежди на България, съобщи Guardian. Без чужди работници плодовете и зеленчуците ще останат несъбрани в полетата на Великобритания, предупреждава британското правителство.
Земеделските организации и агенциите за набиране на кадри казват, че заради липсата на работна ръка в селскостопанския сектор и разпространението на коронавируса, правителството трябва да се намеси и да помогне за организирането на повече полети.
Около 90 000 позиции трябва да бъдат запълнени, много от тях само за няколко седмици. Една от най-големите селскостопански компании „Конкордия“ иска да привлече около 10 000 работници – половината от ЕС, а останалите от Русия, Молдова, Украйна, Беларус, Грузия и Барбадос. Но границите на всички държави извън ЕС са затворени. В сряда Украйна удължи блокирането на границите си от 2 април до 23 април.
Най-голямата надежда на британските фермери е България, която все още не е затворила границите си. Повечето авиокомпании, които оперират в България – включително EasyJet в момента обаче не летят.
„Говорим за наемане на самолети за довеждане на работници“, каза Стивън Морел, директор на „Конкордия“. „Това струва около 10 000 британски лири за час на полет с превоз на 229 души – това е 45 000 евро от София до Лондон или около 250 евро на човек.“ Планът се обсъжда активно от Националния съюз на земеделските производители и от Асоциацията на работниците, а Морел призова правителството да помогне. „Ако дам средства от резерви за гаранции [за да осигуря чартърен полет], трябва да знам, че може да излети.“
Проблемът с липсата на работници за фермите на Острова е още преди кризата. Затягането на пазара на труда, комбинацията от Brexit и процъфтяващите икономики на Източна Европа, които се оказват по-привлекателни за сезонните работници, доведе до спад в броя на берачите на плодове и зеленчуци, идващи във Великобритания.
Моурел казва, че заради липсата на работна сила, процент от селските стопанства е бил “загубен” и преди кризата с коронавируса.
„Това ще довърши другите. Няма да имате плодове и зеленчуци в магазините. Аспержите и бобът започват след няколко седмици, краставиците в началото на април, доматите са през цялата година; през май това са меки плодове – ягоди, малини; марулите са в земята от декември“, очерта размерът на селскостопанския апокалипсис Моурел.
Ник Марстън, председател на British Summer Fruits, който представлява производители на меки плодове, призна, че неговата индустрия „навлиза в безпрецедентно време“.
Миналата година 98% от берачите на плодове са идвали извън Обединеното кралство, по-голямата част от България и Румъния.
Британските производители се свързват с компании от сектора на хотелиерството, за да наемат уволнен персонал. „Ние сме много оптимистични относно способността на жителите на Обединеното кралство да излязат и да ни помогнат“, каза Марстън. „Може да са хора от Източна Европа, които са работили тук в сектора на хотелиерството, които са сравнително млади и нямат толкова много връзки, и искат работа с разумна заплата при разумни условия.“