Факт е, че санитарно-епидемиологичните мерки дават резултат. Факт е, че това са единствените възможни към момента мерки – социалната дистанция и изолация. Факт е обаче, че никой не казва на българските граждани докога, какво следва след това. Ние сме за това- мерките да работят дотогава, докогато са необходими, българските граждани да знаят какво се случва, да знаят докога ще се случва и решенията за извънредно положение да се взимат 2-3 дни преди да са изтекли, а не 23 дни преди да са изтекли. Когато премиерът Борисов дойде в парламента на 13 март да иска подкрепа за извънредното положение, я получи от ПГ на „БСП за България“, но срещу това – когато изтече този един месец, да дойде отново в парламента с анализи- какво се е случило до момента и какво предстои. Само че на 20-тия ден той не дойде в парламента, а разпореди на депутатите си да гласуват за увеличаване на извънредното положение. Затова не го подкрепихме“. Това каза Георги Свиленски, зам.-председател на ПГ на „БСП за България“, пред Канал 3.
„Колегите от управляващото мнозинство решиха, че парламентът трябва да работи тогава, когато реши премиерът Борисов и председателят на НС го свика служебно. Вчера, когато се събрахме, с всички наложени мерки, в един момент в зала се оказаха 180 души. Народни представители на ГЕРБ влязоха да си гласуват без никакви притеснения. Явно не това е проблемът. Проблемът е, че премиерът Борисов не иска парламента да работи и да гласува мерките му. Той иска диктатура“, добави той.
Свиленски сподели, че между първо и второ четене на актуализацията на бюджета БСП е внесла свои мерки. Сред тях – субсидия за всеки български гражданин, който е бил нает на трудов договор към 13 март и фирмата, в която е работил, е затворила във връзка с извънредното положение – една минимална заплата с осигуровките. „Това да се отнася и за самонаетите лица, ще засегне над 400 хил. граждани и ще струва на бюджета 912 млн. лв. Парите ще дойдат от отлагане на планирано закупуване на военно оборудване“, допълни той. 100 млн. за фонд заетост, 30 млн. лв. субсидиране на земеделски производители, освобождаване от тротоарно право и такса смет за фирми със затворени обекти и 10% увеличаване трансфера от Държавния бюджет към общините- са друга част от предложения на социалистите. „Имаме милиард и половина излишък, по думите на министър Горанов. Има и 10 млрд. лв. фискален резерв. Самото правителство предлага 3,5 млрд. дефицит. Нашите мерки не го надскачат“, увери Георги Свиленски.
„Внасяли сме три пъти предложение за замразяване на заплатите на народните представители към 2016 г. – три пъти внасяно и три пъти отхърляно от ГЕРБ с мотив, че сме популисти. Сега ги видяхме популистите“, категоричен бе Свиленски.