От 1 април до отмяната на извънредното положение, вместо да получават повече пари заради скока на средната заплата в обществения сектор през последното тричесечие и да се разписват срещу най-малко 4248 лв., законотворците няма да вземат нито лев. Осигуровките и данъците обаче ще им бъдат внасяни.
Без пари ще работят и министрите, както и шефове на изпълнителни и държавни агенции
Мярката обаче не засяга президента, който получава най-висока номинална заплата в страната – сумата е равна на две депутатски заплати.
Валентин Касабов от НФСБ го призова да бъде мъж, политик и българин и да дари заплатата си.
„Времето е чумаво, трябва да работим заедно. Кой, ако не самият бащица на тази нация, ще го направи. В противен случай бащицата е само на книга“, коментира той.
Окончателният вариант на решението за заплатите дойде от депутати от ГЕРБ, които промениха първоначалното си предложение те да бъдат замразени на нивото от 2019 г., когато са се разписвали за 3747 лв. основна сума.
По време на дебата обаче стана ясно, че НФСБ иска законотворците да не получават заплати в ситуацията на извънредното положение.
А идеята част от парите за заплатите да отиват по сметката на МЗ дойде от Йордан Цонев от ДПС.
Лидерът на „Воля“ пък искаше народните избраници да получат минимална заплата, но след като от ГЕРБ предложиха изобщо да не получат възнаграждания, Валентин Марешки призна, че е горд да е в този парламент и отетегли предложението.
По същия начин постъпи и Юлиян Ангелов, който настояваше депутатските заплати да се намалят наполовина.