Грозен скандал, спорове, декларации, интриги, хвалби и лични нападки съпътстваха дебатите в НС за замразяване на депутатските заплати. Припомняме, че от 1 април основното месечно възнаграждение на народните представители става 4248 лв. То е равно на 3 пъти средното брутно възнаграждение в страната, което се преизчислява на тримесечие. Към заплатата на народните представители са вързани възнагражденията на над 500 души в държавата – президент, министри, шефове на комисии, висши администратори, съдии и др.

Депутатите дискутираха над 2 часа по четири проекта. ГЕРБ предложиха замразяване на заплатите на нивото от декември 2019 г., когато депутатите са се разписвали за 3747 лв. БСП настоя възнагражденията да бъдат върнати на нивото им от 43-я парламент, но не само сега, а по принцип. Това означава, че депутатите ще се разписват срещу 2976 лв. „Воля“ поискаха за времето на извънредното положение депутатите да получават минимална заплата, т.е. 610 лв. ВМРО предложи трудовите възнаграждения на депутати, министри, премиер и президент да бъдат с 50% по-ниски за целия период на икономическата криза. От НФСБ лансираха идеята народните представители да работят без възнаграждения. Йордан Цонев от ДПС настоя парите, спестени от промяната, да отидат по сметката на здравното министерство за борба с коронавируса.

Депутатските заплати не трябва да се мерят по средната, защото 80% от хората в България получават по-малко, а това създава пропаст, заяви Крум Зарков. „България е с най-брутални нива на неравенства в ЕС и това е проблем от етичен и морален характер. Средната заплата в България е около 1200 лева, а повече от 80% от хората работят под нея“, подчерта той. За четвърти път предлагаме трайна промяна, водеща до намаляване на бездната, деляща онова огромно мнозинство от български граждани, получаващи възнаграждение до 1000 лв., от техните избраници, получаващи 4 пъти повече, припомни Зарков.

Заплатите на политическите елити трябва да се определят на база на минималното възнаграждение, независимо дали има криза или не, заяви председателят на БСП Корнелия Нинова. Според нея не е икономически обосновано, социално ангажирано и морално депутатите да си вдигат заплатите автоматично на всеки 3 месеца с ръста на средната заплата, без да се отчита трудът, който са положили. Нинова припомни, че през април 2018 г. социалистите вече са правили подобно предложение. Тя изтъкна, че предложението на БСП е трайно и е заложено в Правилника за организацията и дейността на НС. „Принизявате парламента с елементарщини. Когато управляващите не могат да отговорят защо взимат 6000 лв., докато техните избиратели са с 200 лв. пенсия, излизат и започват персонални нападки срещу онзи, който изтъква аргументи. Сигурно сте усетили тази демагогия и този начин на работа на премиера Борисов, на ГЕРБ, на „Обединените патриоти“, на управляващото мнозинство“, подчерта Нинова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *