С популисткото си решение властта засегна и агенциите, които в момента са най-натоварени
В понеделник депутатите взеха солидарното с обществото решение да даряват заплатите си през целия период на извънредно положение на Министерство на здравеопазването.
Първоначалната идея на ГЕРБ беше да замразят заплатите си, но в дебатите в края на вечерта след 12 часа дебати народните представители гласуваха да си даряват заплатите, като решението беше следното: заедно с депутатите заплатите си ще трябва да даряват и премиерът заедно с министрите, заместниците им, представителите на техните политически кабинети, съветниците, шефовете на пресцентровете в изпълнителната власт и не на последно място – ръководителите на държавни и изпълнителни агенции.
Определението „политически кабинет“ е в Закона за администрацията, чл. 28 (2). Той гласи:
В политическия кабинет на министър-председателя се включват началникът на кабинета, говорителят, парламентарният секретар и ръководителят на звеното за връзки с обществеността. В политическия кабинет на министъра се включват заместник-министрите, началникът на кабинета, парламентарният секретар и ръководителят на звеното за връзки с обществеността, а в политическия кабинет на министъра на външните работи – и говорител. В политическия кабинет на председателя на държавна агенция се включват заместник-председателите и експертът, отговарящ за връзките с обществеността“.
Първият, за когото стана ясно, че остава без заплата по тази линия, е борещият се на първа линия срещу коронавируса здравен инспектор Ангел Кунчев.
Заради решението на депутатите обаче, че ръководителите на агенции също ще си даряват възнагражденията, заплата няма да вземат и в ръководството на Агенцията по заетостта (агенцията, която в момента е една от най-натоварените заради голямата безработица).
Без заплати остават и в Държавния резерв, откъдето в момента се вадят средства за борба с коронавируса.
Същото се отнася и за Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта, Агенцията по лекарствата, Агенцията по обществените поръчки, Агенцията за хората с увреждания, Агенцията по закрила на детето. Изпълнителните агенции са 29 на брой.
Решението на депутатите за даренията на заплати се отнася и за разузнаването, за НСИ и за ДАНС. Всички агенции са описани в официалния Административен регистър на държавните агенции.
Решението засяга много от ръководителите, които в момента се борят с кризата с коронавируса, и най-очаквано е парламентът да се свика, за да преправи решението си.